Malarstwo Cecylii Sołyjan

W roku 2019 wystawy w galerii WOAK przy ulicy Kilińskiego 8 zainauguruje malarstwo Cecylii Sołyjan. Na wernisaż zapraszamy we wtorek, 22 stycznia 2019, o godz. 18:00 do Galerii Działu Sztuk Plastycznych WOAK.

Wystawa będzie czynna do 21 lutego 2019, od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00
 

 

 
Subtelność jej przekazu, poszukującego w naturze wrażeń artystycznych, wskazuje na niewyczerpane pokłady możliwości płynących z malarstwa plenerowego, które tak naprawdę niewielu już uprawia i docenia.

Cecylia Sołyjan ukończyła studia w Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. Brała udział w  wielu ogólnopolskich plenerach malarskich, wystawach zbiorowych i indywidualnych.

WYBRANE WYSTAWY
1988 - Galeria Pod Arkadami w Łomży, Galeria Na Brechta w Warszawie, Klub Dziennikarza „Pod Gruszką” w Krakowie. 1989 - BWA w Łomży, 1991 - Galeria „Libertad 753” w Buenos Aires, 1998 - Wystawa w Muzeum Okręgowym w Białymstoku, Galeria Aktyn w Warszawie, BWA Katowice, III Jesienny Salon Plastyki BWA Ostrowiec Świętokrzyski. 2002 - Galeria Politechniki Białostockiej. 2005 - Galeria WOAK w Białymstoku. 2010, 2017 - Galeria Akademii Medycznej w Białymstoku. 2015 - Galeria Spodki w Białymstoku. 2018 - Dom Kultury w Zambrowie.

„W malarstwie staram się stworzyć klimat, oddać nastrój, uchwycić tę szczególną chwilę, która mnie zainteresuje - moment drgania powietrza, błysk światła. Pejzaż jest dla mnie inspiracją. Szukam koloru, kompozycji, układów form stworzonych działaniem światła. Przedkładam światło nad formę, lecz moje obrazy nie są odtwarzaniem rzeczywistości, a próbą stworzenia złudzenia w oparciu o postrzegany pejzaż - złudzenia zrodzonego pociągnięciami farby na płótnie.”
Cecylia Sołyjan
Więcej informacji udziela Dział Sztuk Plastycznych WOAK
tel. 85 740 37 15,
galeria@woak.bialystok.pl 

Fotoreportaż z wernisażu:


Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprasza na nową wystawę pod nazwą „Odkrywamy Korycin – dokumentacja wartości architektoniczno-kulturowych Gminy Korycin”.

Ekspozycja jest rezultatem trwających kilka miesięcy badań architektoniczno-etnograficznych prowadzonych przez studentów III roku Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Zebrane prace składają się z serii fotografii obiektów o wartościach kulturowych, rysunków architektonicznych domów, układów i wystrojów wnętrz oraz spisanych fragmentów rozmów z mieszkańcami wsi i ich wspomnień. To wszystko pozwoliło stworzyć artystyczną kompozycję ukazującą ducha tych terenów. 
 
Dziękuję bardzo wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta wystawa powstała, zwłaszcza młodzieży, że zechciała wędrować po naszych stronach i odkrywać rzeczy często przez nas nawet nieodkryte (…), jak architekturę, której cząstki tutaj na ścianach, pięknie zademonstrowane, możemy oglądać. Staramy się, aby tę przeszłość, wreszcie jako niepodlegli, wydobywać jak najmocniej, jak najgłębiej, ażeby przeszłością uczyć się teraźniejszości i przyszłości – mówił podczas wernisażu Mirosław Lech, wójt gminy Korycin.
 
Istotą projektu, prowadzonego pod opieką dr inż. arch. Magdaleny Sulimy i dr. hab. inż. arch. Jarosława Szewczyka, jest przekazanie wiedzy o dziedzictwie kulturowym gminy Korycin, poznanie jej historii, tradycji i przetrwałych tu wartości materialnych i duchowych.

Chcę Wam przede wszystkim pogratulować, bo zrobiliście fantastyczną rzecz (…). Plany co do wystawy są takie, że będzie żywa, że będzie przekazywała dalej tradycje tego, co niedługo będziemy już mogli widzieć tylko na tych zdjęciach (…), ale co może kiedyś na podstawie tej Waszej pracy da się odtworzyć – podkreślał wiceprezydent Białegostoku Adam Musiuk, do niedawna dziekan ds. nauki na Wydziale Architektury PB.
 
Partnerami tegorocznej edycji projektu są: Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna, Wydział Architektury PB, WOAK w Białymstoku, Gmina Korycin oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie. 

Wystawę można oglądać do 8 lutego w siedzibie WOAK przy ulicy Kilińskiego 8 w Białymstoku. 

[ powrót ]