„Rysunek” Anny Ralickiej - wernisaż 20 III

„Rysunek” Anny Ralickiej

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprasza 20 marca 2018 r., o godz. 18:00, na otwarcie wystawy „Rysunek” Anny Ralickiej. Wernisaż odbędzie się w Galerii Działu Sztuk Plastycznych WOAK, ul. Kilińskiego 8.O pracach Anny Ralickiej- Perkowskiej

W rysunkach artystki świat fantastyczny splata się ze światem realistycznym, zwyczajne przedmioty nabierają nowych znaczeń i stają się bliższe poprzez zastosowanie antropomorfizacji. Powstałe z kresek i plam niezwykłe stworki o figlarnym spojrzeniu kształtują obraz świata, charakteryzującego się różnorodnością i wieloznacznością, albowiem we wszystkich rysunkach dostrzec można nie tylko konkretny przedmiot, roślinę, postać czy też skały - posiadają one drugie znaczenie składające się na odrębny świat na pograniczu snu i rzeczywistości.
Instrumenty muzyczne żyją własnym życiem, przeobrażają się w przedziwne owady i fantastyczne postacie, wydawać by się mogło, że tylko na chwilę stały się zwykłymi przedmiotami. Monumentalne greckie Meteory zastygłe przed wiekami w cichej zadumie odkrywają przed odbiorcą swoje niezwykłe kształty, przypominają ludzkie ciała splecione w uścisku, zamyślonego starca lub np. wielką gąsienicę obudzoną z letargu. Z tej różnorodności, bogactwa kształtów i barw malarka pragnie uchwycić ulotność chwili, aby zatrzymać ją na dłużej w swoim rysunku. Ta poetycka wizja rzeczywistości przedstawia jednocześnie zachwyt nad rzeczywistością otaczającego nas świata, w którym „to, co najważniejsze, jest niewidoczne dla oczu”, a świat nie jest „ani czarny, ani biały, ale w kratkę”, za co poeta Jan Twardowski dziękował Stwórcy.

Danuta Wojdałowicz

Informacji o wystawie udziela Dział Sztuk Plastycznych WOAK.
tel. 85 740 37 15
galeria@woak.bialystok.pl


„Igłą malowane” - Zbigniew Puchalski 

Fotoreportaż z wernisażu

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprasza na wystawę prac Zbigniewa Puchalskiego pt. „Igłą malowane” do galerii Działu Sztuk Plastycznych WOAK w Białymstoku przy ul. Kilińskiego 8. Wystawa będzie czynna do 16 marca 2018 r.

Zbigniew Puchalski jest artystą amatorem. Urodził się Bydgoszczy. Mieszkał we Wrocławiu, Rzymie, Frankfurcie nad Menem i Białymstoku. Zauroczony okolicą Narwi, od 1999 roku osiadł w Uhowie k/ Łap.
Haftem krzyżykowym zajmuje się od 1996 roku. Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych kolekcjonerów w Polsce i za granicą, m.in. w Anglii, Belgii, Holandii, Niemczech, Szwecji, Włoszech, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Był wielokrotnie nagradzany w Ogólnopolskim Konkursie „Igłą malowane” w Gorzowie Wielkopolskim:
– 2003 r. główna nagroda za pracę „Pieta”
– 2004 r. główna nagroda za pracę „Rzeczka”
– 2006 r. drugie miejsce za prace „Jesień pod Hrubieszowem” i „Świt nad Narwią”
– 2007 r. trzecie miejsce za pracę “Zima nad Narwią”
– 2013 r. wyróżnienie za prace “Droga przez las” i “Jesień”

Inspiracją do powstania prac Zbigniewa Puchalskiego są zrobione przez niego zdjęcia, głównie pejzaże i portrety. Wykonuje również obrazy na zamówienie, opierając sięo fotografie dostarczone przez zamawiających. Swoje dzieła prezentował kilkakrotnie w Uhowie, Łapach i Białymstoku.

W swoim domu prowadzi prywatną galerię swoich prac, którą można zwiedzać po telefonicznym uzgodnieniu.

Informacji o wystawie udziela Dział Sztuk Plastycznych WOAK.
tel. 85 740 37 15
galeria@woak.bialystok.pl

[ powrót ]