„Odnajdywanie” - wystawa batiku

Fotoreportaż z wernisażu


Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprasza do Spodków przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku na wystawę batiku „Odnajdywanie” Sylwii Korpalskiej.

Wystawa nosi tytuł „Odnajdywanie” i jest systematycznie rozbudowywanym przez autorkę cyklem prac o tematyce sakralnej. Obecnie w jej skład wchodzi 29 obrazów wykonanych techniką batiku na bawełnianej tkaninie. Powstały one w ciągu ostatnich 14 miesięcy.
Na obrazach widnieją portrety osób świętych i błogosławionych min.: Ojciec Pio, Faustyna, Klara, Papież Jan Paweł II, Matka Teresa, Maksymilian Maria Kolbe, Albert Chmielowski, Stefan Wyszyński, Jerzy Popiełuszko, czy Jan Bosko. Są też batiki ukazujące Mękę Pańską jak również prace, które od strony wizualnej ukazują architekturę, natomiast niosą za sobą nieco głębsze przesłanie: „Anioł Stróż”, „Blisko-Daleko”, „Czyściec”, „Niebo”.

Sylwia Korpalska od urodzenia jest związana z Zambrowem. Ukończyła Państwowe Liceum Sztuk Plastycznych w Łomży oraz Projektowanie Tkanin na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Od 2007 roku pracuje w Miejskim Ośrodku Kultury w Zambrowie, prowadząc zajęcia plastyczne dla dzieci, pracownię tkaniny dla młodzieży i osób dorosłych oraz pracownię lalek.

Wystawa czynna do 19 czerwca 2017 r.

Informacji o wystawie udziela Dział Sztuk Plastycznych Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku,
tel. 85 740 37 15
galeria@woak.bialystok.pl


Autorzy oraz WOAK w Białymstoku zapraszają do Spodków WOAK przy ul. św. Rocha 14 na fotograficzną wystawę zbiorową pt. „Obieżyświat Podlaski: Krzyże”. Wystawa będzie czynna do 26 czerwca. Wstęp wolny.

Organizator: Cezary Fabiszewski (doświadczony fotograf, instruktor), Piotr Łozowik (autor i organizator wystaw fotograficznych indywidualnych i zbiorowych, m.in. cyklu wystaw w białostockich Spodkach - w latach 2009-2014 - "Obieżyświat Podlaski" – 'Ukraina' - 'Grecja, Holandia, Ukraina - 'Nepal, Maroko, Hiszpania', w 2016 roku zrealizował film dokumentalny pt."Bogurodzica. Szlakiem podlaskich ikon")

Partnerzy: WOAK Białystok, Orthphoto.net, Stowarzyszenie Orthnet, ‘Szczyty’ Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej, portal Magia Podlasia,

Patroni medialni: Radio Racja, Radio "i", cerkiew.pl, DRY Media

Wystawa ma za zadanie propagowanie walorów Podlasia – pokazywanie piękna i niepowtarzalności regionu, podkreślanie różnorodności i wyjątkowości wspólnego dziedzictwa. Będzie to wystawa zbiorowa, która w założeniu uchwyci i zaprezentuje szerszej publiczności małą architekturę Podlasia, a mianowicie krzyże. Wielość autorów ma gwarantować szerokie spektrum prezentowanego tematu i podwyższyć wartość artystyczną przedsięwzięcia. Wśród autorów znajdą się doświadczeni zawodowcy jak i amatorzy (m.in. działający w serwisie Orthphoto.net). W ramach wernisażu wystawy odbędzie się prelekcja nt. znaczenia i symboliki krzyża przygotowana przez dr Andrzeja Guzowskiego oraz projekcja filmu „Knorydy-Piateńka” (czas trwania ok. 11’), w którym przedstawiono kapliczkę z 1874 roku, która na przełomie lipca i sierpnia 2016 roku została podpalona i doszczętnie spłonęła. Zdjęcia wykorzystane w filmie zostały zarejestrowane na dwa dni przed tragedią.


fot. Adrian Kazimiruk


fot. Jarosław Charkiewicz

[ powrót ]