„Znów piękne i użyteczne” - fotoreportaż

FOTOREPORTAŻ

W Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku w ramach projektu „Znów piękne i użyteczne”, dofinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku, odbyły się warsztaty pod hasłem "Lalka – przytulanka”.

Do wykonania przytulanek posłużyły resztki materiałów tekstylnych i dzianin. Zajęcia poprowadziła Anna Sawicka, autorka przepięknych miękkich zabawek, które zachwycają na podlaskich jarmarkach.

„Znów piękne i użyteczne” ma charakter edukacyjny i polega na przeprowadzeniu cyklu 6 dwudniowych warsztatów dla instruktorów z ośrodków kultury województwa podlaskiego i nauczycieli oraz konkursu dla dzieci i młodzieży.
Będą to warsztaty z zakresu nabywania umiejętności twórczego wykorzystania rzeczy niepotrzebnych, zniszczonych oraz surowców wtórnych, które mogą być jeszcze przydatne.
W maju, czerwcu, wrześniu, październiku i listopadzie 2015 r. uczestnicy wezmą udział w spotkaniach tematycznych, prowadzonych przez plastyków - ogółem 72 godziny.
Zaproponujemy działania z dziedziny plastyki użytkowej, w których trzeba wykazać się wyobraźnią i pomysłowością.
W projekcie planowane jest również przeprowadzenie konkursu pt.:„Inna choinka”, propagującego upcykling dla dzieci i młodzieży, o którym poinformujemy w październiku br.
FINAŁ projektu planujemy na grudzień 2015 r. Rozdamy wówczas nagrody i wyróżnienia za najciekawsze prace, obejrzymy prezentacje oraz efekty naszych warsztatów, a wszystkim zaproponujemy udział w zabawach z wykorzystaniem surowców wtórnych.

Liczymy na Państwa udział w tym projekcie.
Tematy warsztatów:
1. Ubranie jak nowe – hafty, koronki, aplikacje na starej garderobie /22-23 maja/
2. Lalka - przytulanka z wykorzystaniem odzyskanych materiałów tekstylnych /19-20 czerwca/
3. Krzesło autorskie – zaskakujące odnowienie / 18-19 września/
4. Powrót papieru czyli makulatura użyteczna /25-26 września/
5. Biżuteria – pięknie i tanio /16-17 października/
6. Prezenty dla najbliższych – pomysły do samodzielnego wykonania /6-7listopada/

Warsztaty poprowadzą wykwalifikowani plastycy specjalizujący się w konkretnych dziedzinach.

I warsztat „Ubranie jak nowe...” przygotował nas do poruszania się w obszarze mody. Artystyczne przeróbki starej garderoby, nadały jej nową, atrakcyjną formę. Uczestnicy pod okiem naszej ekspertki Elżbiety Grzybek wykonały coś zupełnie nowego do swojej szafy, posługując się technikami takimi jak aplikacja, haft i jeszcze inne. Przydała się też umiejętność ręcznego szycia i oczywiście pomysłowość.
II warsztat „Lalka – przytulanka..” wykorzystano resztki materiałów tekstylnych i dzianin. Do wykonania przytulanki posłużyły stare materiały. Zajęcia poprowadziła Anna Sawicka, autorka przepięknych miękkich zabawek, które zachwycają na podlaskich jarmarkach.
III warsztat „Krzesło autorskie – zaskakujące odnowienie”.
Poprosimy uczestników o przyniesienie starego krzesła, stołka, który podczas warsztatów zostanie odnowiony według autorskiego projektu, na który naprowadzi Małgosia Waraksa - autorka designerskich przeobrażeń mebli, w których wykorzystuje m.in. motywy folkowe. Warsztat nie przewiduje napraw stolarskich, pozwoli natomiast zastosować techniki i wykreować pomysły.
IV warsztat „Powrót papieru..” zwróci uwagę na niewyczerpalne możliwości związane z najbardziej dostępnym materiałem z odzysku – papierem. Tym razem przedstawimy go jako materiał wyjściowy do wykonania reliefu z elementów modułowych oraz formy przestrzennej. Warsztat poprowadzi instruktor WOAK.
V warsztat „Biżuteria – pięknie i tanio” przeznaczony nie tylko dla kobiet, chociaż im przede wszystkim dedykowany. Nowo odkryte możliwości związane z wykorzystaniem materiałów z odzysku pokaże instruktor WOAK, prywatnie pasjonat i wykonawca autorskiej biżuterii.
VI warsztat „Prezenty dla najbliższych...” przyda się w okresie poprzedzającym Święta.
Z pomocą instruktora WOAK uczestnicy wykonają urocze drobiazgi dla dzieci i dorosłych z różnych materiałów.

Zapewniamy:
- ciekawy program z wykorzystaniem rzeczy niepotrzebnych i surowców wtórnych
- podstawowe materiały potrzebne do przeprowadzenia zajęć
- kawę, herbatę
- dwa obiady na każdy warsztat

Zajęcia odbywać się będą w siedzibie WOAK w Białymstoku w godz. od 14.00-20.00 /piątek / i od 9.00-15.00 /sobota /.

Koszt udziału w jednym warsztacie wynosi 60 złotych, w całym cyklu warsztatów - 360 zł. Kwotę należy wpłacać na konto WOAK: BANK PEKAO S.A. O/Białystok nr 80 1240 5211 1111 0000 4928 4175 z dopiskiem „Znów piękne i użyteczne”/ na całość/ lub nazwą wybranego warsztatu.

Warunkiem udziału w warsztatach jest przesłanie karty zgłoszenia oraz opłacenie akredytacji.
Liczba miejsc ograniczona! Preferowane będą osoby prowadzące zajęcia plastyczne z dziećmi
i młodzieżą. Prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny tel: 85 740 37 15 /16/

Zgłoszenia prosimy kierować do Działu Sztuk Plastycznych WOAK e-mail: galeria@woak.bialystok.pl 
Zgłoszenie można też przesłać pocztą tradycyjną na adres: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, 15-950 Białystok, ul. Kilińskiego 8

KARTA ZGŁOSZENIA DO POBRANIA

 

 

[ powrót ]