Sobótka w skansenie - działania WOAK

FOTOREPORTAŻ

Jeśli sobótka, to tylko w skansenie i tylko z Wojewódzkim Ośrodkiem Animacji Kultury. W jednej z chat Białostockiego Muzeum Wsi, podczas sobótkowego festynu ( w niedzielę 21 czerwca) zaprezentowaliśmy wybrane stroje i rekwizyty z alkierza Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”. Mała wystawa była zaproszeniem zarówno do odkrywania tradycji, jak i do dobrej zabawy.

Stroje można było nie tylko obejrzeć, ale i przymierzyć. Do wyboru: kitle, wystki, zapaski, czułka, kurpiki, faforki i sukmany. Haftowane, plisowane i te z koronką. Lniane, wełniane lub z sukna. Związywane, suto marszczone, dopasowane lub opadające na plecy. Podlaskie, kurpiowskie i inne. W sobótkowy wieczór każdy mógł powędrować w przeszłość. Wystarczyło kilka przymiarek i jedno spojrzenie w lustro. Ludowe stroje robiły prawdziwą furorę.

A to nie wszystko, co przygotowaliśmy dla sobótkowych gości. W ramach Pokojów Pracy Twórczej nasz instruktor Magda Talmon uczyła sztuki przygotowywania szmacianych lalek bez użycia nitki i igły. Każdy miał szanse wykonać swoją własną, niepowtarzalną przytulankę. Chętnych nie brakowało.

Tych, którym zajęcia WOAKu przypadły do gustu zapraszamy do nas. Ludowe stroje można przymierzyć w alkierzu „Kurpii Zielonych” w Spodkach, a Pokoje Pracy Twórczej stoją otworem na ul. Kilińskiego 8 w Białymstoku.

[ powrót ]