Etno Fashion na rynku

FOTOREPORTAŻ

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprosił mieszkańców Białegostoku na wyjątkowy pokaz mody inspirowanej sztuką ludową i folklorem. Tradycyjne ludowe wzornictwo może być modne, jeśli mamy pomysł, jak je połączyć z obecnymi trendami w modzie i z wygodą. Pokaz dowodzi, że mamy w naszym regionie artystów, kreatorów, stylistów, którzy to potrafią.
„Chcemy państwa przekonać, że folklor nie jest nudny, nie jest przestarzały. Jest ciągle żywy i inspiruje. Proponujemy kultywowanie tradycji, ale w nowoczesny i wygodny sposób. Proponujemy folklor na co dzień, w bardzo atrakcyjnej formie” – podkreśla Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku.
Pokaz został przygotowany przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury, wspólnie z Technikum Fryzjerskim z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku, oraz firmą Xoroshe młodej podlaskiej projektantki Magdaleny Pietruk.

Xoroshe łączy współczesność z tradycją. Wykorzystuje dawne ludowe wzory w projektowaniu modnych, wygodnych ubrań. Firma stworzyła swój własny niepowtarzalny charakter, chroniąc przy tym i promując tradycję. „Dzięki temu wzory wycinanek tworzonych na Podlasiu i Polesiu można zobaczyć w modnym klubie, na korytarzu w liceum czy na ulicy. Taki sposób podtrzymywania tradycji powinien przypaść do gustu młodym ludziom ” – mówi Magdalena Pietruk.

Fryzury na pokaz przygotowały uczennice Technikum Fryzjerskiego z Zakładu Doskonalenia Zawodowego w Białymstoku. Technikum jest bezpłatną szkołą ponadgimnazjalną, w której uczniowie zdobywają zawód technika usług fryzjerskich. Szkoła ta znana jest z organizacji licznych konkursów fryzjerskich. Nad stylizacją fryzur czuwały instruktorki Anna Kołodziejczyk oraz Wioletta Popławska. Choreografię przygotowała Edyta Góralczyk.

Pokaz przygotowała Krystyna Kunicka z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury oraz dyrektor Zakładu Kształcenia Zawodowego w Białymstoku - Kamila Janicka.

[ powrót ]