Indie-Polska - warsztaty

FOTOREPORTAŻ

Kilkanaście osób uczestniczyło w warsztatach muzycznych, które poprowadzili w Spodkach WOAK Maria Pomianowska i Kamal Sabri oraz ich goście. Warsztaty zorganizowano w ramach festiwalu Podlaska Oktawa Kultur.

Maria Pomianowska jest doktorem sztuk muzycznych, wokalistką, kompozytorką i pedagogiem. Od 1984 r. prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii i na Bliski Wschód. „Ponad 20 lat temu zaczęła się moja trwająca do dziś podróż dookoła świata. Spotykając ludzi, poznając nowe instrumenty, inne kanony piękna, rytmy, barwy dźwięku czuję jak inność mnie fascynuje a jednocześnie prowokuje do zadania sobie pytania o moją własną tożsamość."

Podczas spotkania wybitna polska multinstrumentalistka opowiadała głównie o swoich doświadczeniach z muzyką hinduską. Uczestnicy mieli okazję m.in. usłyszeć hinduskie ragi, wygrywane na sarangi oraz tabli, a także poznać historię polskich instrumentów: suki biłgorajskiej i fideli płockiej, poznać historię melodii indyjskiej i utworu polskiego, który stał się punktem wyjściowym dla fuzji polsko-indyjskiej. Zainteresowani techniką paznokciową otrzymali teoretyczne wskazówki jak grać melodie na suce, a jak na sarangi. Dowiedzieli się też czym od strony praktycznej różni się indyjska technika paznokciowa od tej stosowanej w Polsce.

Po zakończeniue warsztatów muzycznych Alaknanda Bose i Romana Agnel zaprezentowały naukę różnych technik tańca indyjskiego, której towrzyszyło tło muzyczne w postaci gry na tabli.

[ powrót ]