Kurpie Zielone w Macedonii


 

Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”, działający przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku, był gościem festiwalu Ilinden Days, organizowanego w drugim co do wielkości mieście Macedonii – Bitoli. 45 edycja tego wydarzenia odbyła się w dniach 29 lipca – 1 sierpnia 2015 roku.


Bitolę od Białegostoku dzieli 2000 kilometrów, dlatego grupa po drodze miała nocleg w Łopusznej, u zaprzyjaźnionych górali z Zespołu im. Ludwika Łojasa, którzy kilka razy gościli na naszym festiwalu Podlaska Oktawa Kultur.  
Do Bitoli Kurpie dotarły w dniu rozpoczęcia festiwalu – 29 sierpnia. Pierwszego dnia odbyła się parada zespołów (podczas której polskie stroje ludowe wzbudzały wielkie zainteresowanie publiczności) i oficjalne otwarcie.

Kolejne dni to występy uczestników – łącznie na festiwalu zaprezentowało się 30 grup głównie z Bałkanów (Macedonia, Serbia, Chorwacja), ale także z Włoch, Rumunii, Turcji i oczywiście Polski. 
Koncerty odbywały się w różnych miejscach Bitoli. Główna scena była usytuowana w miejskim parku, ale grupy występowały też m.in. na uliczkach starego miasta czy małych scenach rozstawionych w centrum Bitoli, wszędzie spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem.

Zamknięcie festiwalu Ilinden Days odbyło się 1 sierpnia, w przeddzień macedońskiego święta narodowego i religijnego Ilinden (dzień. św. Eliasza). Finał zorganizowano w wyjątkowym miejscu – znajdujących się w obrębie Bitoli ruinach starożytnego miasta Heraclea Lyncestis, założonego przez Filipa Macedońskiego. Na czas koncertu tamtejszy amfiteatr wypełnił się po brzegi i ożył wspaniałą muzyką. Gwiazdami zamknięcia byli klarnecista pochodzenia macedońsko-tureckiego Ismail Lumanovski oraz grupa Ljubojna.

Miarą sukcesu występów naszej grupy w Macedonii jest okładka gazetki festiwalowej z naszą Kurpianką Agatą Jańczuk :)

2 sierpnia Kurpie Zielone były już z powrotem w kraju, a konkretnie w Zakopanem i znów w Łopusznej, gdzie dały koncert, wyjątkowo ciepło przyjęty przez miejscową społeczność.

Do Białegostoku nasi artyści - zmęczeni, ale cali, zdrowi i szczęśliwi - wrócili 5 sierpnia. Na najbliższy koncert zespołu zapraszamy pod koniec września - szczegóły już wkrótce :)

 

 

 

 

[ powrót ]