INTERPHOTO 2015

FOTOREPORTAŻ

WYDARZENIA W RAMACH INTERPHOTO W GALERII WOAK
10 października 2015 r.
- 17.00 – Leszek Wesołowski / WOAK (ul. Jana Kilińskiego 8)
- 17.30 – Mariusz Forecki / WOAK (ul. Jana Kilińskiego 8)
- 18.30 – Krzysztof Cichosz / WOAK; SPODKI (św. Rocha 14)
- 19.00 – Spotkanie autorskie i wykład o twórczości Krzysztofa Cichosza / SPODKI, św. Rocha 14


Leszek Wesołowski
MIEJSCE Galeria Dział Sztuk Plastycznych WOAK, ul. Jana Kilińskiego 8

Absolwent ASP w Poznaniu, dyplom w zakresie fotografii (1998). Zajmuje się fotografią.
Wystawy indywidualne:
"Inscenizacje" Śrem 1992
"Rysunki" galeria Foto-medim-art Wrocław 1993
"Fotografie" Jelenia Góra 1993
"Pusta galeria" Galeria Pusta Katowice 1994
"Rysunki" Galeria FF Łódż 1997

Wystawy zbiorowe:
"Ukryte wymiary" Museet for fotokunst Odesen (Dania) 1993
"Porównania" Galeria Foto-medium-art Wrocław 1993
"Nie_obecność w naturze" Pałac Wojnowice 1994
"Month of photography" Bratislava 1994
Galerie VRAIS REVES Lyon 1995
"Widzenie kamienia" Foto-medium-art Wrocław 1995
"Pola indywidualności" I Biennale Fotografii Polskiej galeria BWA Poznań 1998
"Miesiąc fotografii" Pałac Potockich Kraków
"Wokół dekady" Fotografia polska lat 90 Muzeum Sztuki Łódż 2002
"Miejsca wspólne" Słodownia Stary Browar Poznań 2004
"Sygnatura" Warsaw Photo Days 2014


Mariusz Forecki
MIEJSCE Sala Różowa WOAK, ul. Jana Kilińskiego 8

Dokumentuje zmiany zachodzące w Polsce po 1989 roku. Autor kilkunastu wystaw fotograficznych o tematyce społecznej. Uczestniczył m.in. w holenderskim Noorderlicht Festival, Biennale Fotografii w Pradze, Miesiącu Fotografii w Bratysławie, Biennale Fotografii w Poznaniu. Wyróżniony za twórczość przez ZPAF (Związek Polskich Artystów Fotografików). Jest właścicielem wydawnictwa 5shots publikującego albumy fotograficzne przeznaczone do oglądania na tabletach. Laureat Nagrody Artystycznej Miasta Poznania w 2010 roku. Autor książek I LOVE POLAND (2010), POZNAŃ – KULTURA NA KAŻDĄ PORĘ (2011), KOLEKCJA WRZESIŃSKA 2011, W PRACY (2012). Absolwent Instytutu Kreatywnej Fotografii Uniwersytetu Śląskiego w Opawie (Czechy).


Krzysztof Cichosz
MIEJSCE Galeria SPODKI, WOAK, ul. św. Rocha 14
TYTUŁ WYSTAWY 
Fotoinstalacje

OPIS WYSTAWY

Fotoinstalacje są otwartym cyklem samodzielnych obiektów - zrealizowanych metodą, nad którą pracuję od końca lat osiemdziesiątych. Każdy obiekt składa się z wielu elementów, wykonanych z transparentnego materiału fotograficznego, zamontowanych przestrzennie w kilku warstwach (od trzech do pięciu, najczęściej w czterech). Podstawę ich realizacji stanowią „obrazy archetypy” zaczerpnięte z otaczającej nas ikonosfery: podręczników, encyklopedii, gazet, itp... Obrazy te poddaję złożonemu procesowi destrukcji konstruktywnej, rozkładając je przez specjalnie zaprojektowane „rastry” (struktury graficzne) na wiele elementów z materiału transparentnego. Po zmontowaniu w przestrzeni elementy te tworzą duże obiekty - „prawie” abstrakcyjne. Pierwotne obrazy możliwe są do odczytania tylko po znalezieniu odpowiednio odległego punktu widzenia - dzięki syntetyzującej właściwości umysłu oglądającego... Zderzając symboliczność wybranych „obrazów - archetypów” z symboliką destruujących je „rastrów”, staram się zachęcić odbiorcę do podążania śladem mojej refleksji o otaczającym nas świecie...

O AUTORZE

Urodził się w 1955 r. w Łodzi. Ukończył Wyższe Studium Fotografii w Warszawie oraz Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu.
Tworzy w zakresie fotografii dokumentalnej, socjologicznej i kreacyjnej oraz mediów elektronicznych. Opracował własną metodę wykonywania wielkoformatowych, przestrzennych fotoinstalacji - łączących fotografię z elementami malarstwa, rzeźby i techniką komputerową.
Bierze udział w wielu wystawach w kraju i zagranicą. Jest laureatem kilku nagród za działalność artystyczną i popularyzatorską. Jest pomysłodawcą i kuratorem Galerii FF (Forum Fotografii) działającej w Łodzi od 1983 r., a od 1989 roku w Łódzkim Domu Kultury. Tworzył program Galerii FF w latach 1983-2008. Był kuratorem kilku wystaw zbiorowych. Pracuje jako wykładowca na PWSFTviT w Łodzi. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików.

[ powrót ]