Folkowe budki dla ptaków już są!

FOTOREPORTAŻ

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zakończył kolejną odsłonę akcji Folk on the Street. Tym razem była to sztuka użytkowa, a mianowicie budki lęgowe dla ptaków ozdobione tradycyjnymi motywami ludowymi, które już są zawieszone na drzewach i czekają na pierwszych skrzydlatych lokatorów.

Tym razem wprowadziliśmy folklor w zieloną przestrzeń, w okolicach skweru Armii Krajowej (zieleniec za pałacykiem ślubów przy ul. Jana Kilińskiego w Białymstoku), w miejscu, gdzie nie ma naturalnych dziupli lub ich liczba jest niewystarczająca. Zdaniem ornitologów pora instalowania budek jest doskonała, ponieważ zanim zamieszkają w nich ptaki, folkowe domki muszą nabrać nieco starszego wyglądu – wtedy będą miały wzięcie.

Folk on the Street to artystyczne działania w przestrzeni miejskiej, łączące inwencję artysty z bogactwem tradycyjnej kultury ludowej. W ramach poprzednich edycji powstały przede wszystkim murale, między innymi dobrze znana nie tylko w regionie, ale i na świecie dziewczynka z konewką przy al. Józefa Piłsudskiego w Białymstoku czy wielkie koronkowe rozety na ścianie budynku Uniwersytetu Medycznego. W tym roku, w ramach trzeciej edycji Folk on the Street, w centrum Białegostoku pojawiła się ceramiczna instalacja „G(wa)ra scrabble” z wykorzystaniem regionalnego słownictwa oraz mural inspirowany podlaską wycinanką, jak też legendą o Witku Ptaszniku, na bloku przy ul. Zwierzynieckiej 7.

[ powrót ]