ETNO DESIGN - dochodowa tradycja

FOTOREPORTAŻ


Wzory haftów i wycinanek można dziś zobaczyć w wielu miejscach publicznych, klimatycznych restauracjach, na ulicy, we współczesnym wzornictwie. Spełnia to wieloraką funkcję: upowszechnia to, co u nas cenne i wartościowe, edukuje, a przede wszystkim cieszy kolorem i prostą, bezpretensjonalna formą. Zainspirowani regionalnym wzornictwem pragniemy przybliżyć je ludziom, którzy je znają, lecz w pełni nie doceniają.

 

„ETO DESIGN – dochodowa tradycja” to projekt, który został przygotowany przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku dla mieszkańców dwóch podlaskich miejscowości. Ma on zwrócić uwagę na relacje pomiędzy etnografią a sztuką użytkową, w bardzo praktycznym wymiarze. Motywacją do przeprowadzenia warsztatów opartych na tradycyjnym wzornictwie ludowym Podlasia jest głównie skłonienie twórców do dostrzeżenia jego wartości.

Przede wszystkim jednak zależy nam na wygenerowaniu przedsiębiorczych osób, które w nieskomplikowany sposób będą wytwarzać przedmioty zdobione motywami ludowymi, tym samym wspomagając domowe budżety.

W tym celu przygotowaliśmy specjalny program: prezentacje o wzorach ludowych uzupełniające wiedzę, kilka spotkań z ekspertami i młodym przedsiębiorcą, które pomogą w podjęciu ewentualnej działalności własnej oraz warsztaty plastyczne, podczas których uczestnicy wypróbują różne metody pracy pozwalające na zdobycie umiejętności związanych ze zdobieniem ubrań.

W projekcie weźmie udział 20 osób z Gródka i Rafałówki.

Współorganizatorzy:

STOWARZYSZENIE BARDZO AKTYWNA WIEŚ „BARWA” w Rafałówce
GMINNE CENTRUM KULTURY w Gródku

 

[ powrót ]