Patriotycznie w rytm tańca - fotoreportaż

Fotoreportaż


Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprosił na wspólne świętowanie, z muzyką i tańcem 97. rocznicy odzyskania niepodległości.

11 listopada świętowaliśmy naszą niepodległość z radością i dumą! Zespół Pieśni i Tańca Małe Kurpie oraz Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone zaprosili do Spodków przy ul. św. Rocha 14 w Białymstoku na koncert pieśni i tańców narodowych i regionalnych.

ZPiT Małe Kurpie
„Warczą karabiny” - wyk. Justyna i Maciej Orzel
„Ostatni mazur” - wyk. Marysia Zaniewska i Karol Paniczko
piosenka w wykonaniu solowym - Martynka Zdrodowska
„Krakowiaczek ci ja” - wyk. Karol Paniczko
oraz tańce narodowe: polonez i mazur w wyk. Małych Kurpi

ZPiT Kurpie Zielone
widowisko „Na krakowskim rynku”, „Oryl spławia drzewo”, pieśni i tańce rzeszowskie
oraz „Jadą Kurpie” - finał

Zespół Małe Kurpie, początkowo Podlasiaki, powstał w 2005 r. przy Przedszkolu Integracyjnym nr 26 w Białymstoku. Od 2008 r. zespół przeszedł pod skrzydła Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, a w grudniu tegoż roku wystąpił w koncercie Jubileuszu 55-lecia ZPiT „Kurpie Zielone” i zmienił nazwę na Małe Kurpie. Grupa bierze czynny udział w uświetnianiu imprez w Białymstoku i województwie. W swoich programach artystycznych prezentuje suitę ułańską, tańce i pieśni podlaskie, kurpiowskie, a także krakowskie.
Kierownik muzyczny: Grażyna Kuklińska
Choreografia: Wiesław Dąbrowski

Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” rozpoczął swoją działalność w 1953 r. z inicjatywy prof. Stefana Sobierajskiego. Od tego czasu przybliża widzom bogactwo polskiego folkloru. Wielokrotnie brał udział w najważniejszych uroczystościach, festiwalach regionalnych, ogólnopolskich oraz międzynarodowych w kraju i za granicą, a na swoim koncie ma liczne nagrody i wyróżnienia. Odwiedził 23 kraje (m.in. Turcję, Katar, Grecję, Serbię, Hawaje, Białoruś czy Rumunię), koncertując zarówno w małych miejscowościach, jak i na wielkich estradach.
Koncerty zespołu Kurpie Zielone to zawsze spektakl pełen temperamentu i kolorów. Wirujące spódnice dziewcząt, unoszące się w powietrzu warkocze, tęczowe wstążki lub haftowane chusty dopełniają fruwające poły katan i fraków mężczyzn. Widowiska zespołu pozostają w pamięci na długo po umilknięciu braw.
Kierownik artystyczny i muzyczny: Andrzej Dyrdał
Choreografia i reżyseria: Wiesław Dąbrowski
Korepetytor śpiewu: Józef Zyśk
Garderoba: Janina Dziwulska

[ powrót ]