Grupa teatralna "Wbrew" nagrodzona!

Jest nam niezmiernie miło poinformować, iż Grupa Teatralna WBREW, utworzona z inicjatywy Stowarzyszenia Akademia plus 50, działająca w Wojewódzkim Ośrodkm Animacji Kultury w Białymstoku, zdobyła nagrodę w V Ogólnopolskim Festiwalu Amatorskich Teatrów „Trybuna Teatru”, który odbył się w Miejskim Ośrodku Kultury w Piotrkowie Trybunalskim (w dn. 6-8 XI). Rada artystyczna przyznała grupie nagrodę za czystość formy i siłę kobiet w spektaklu pt. „Bernarda”.

Przedstawienie, oparte na motywach dramatu Federico García Lorca, nasycone jest wielkimi emocjami. Tematem sztuki są ukryte namiętności i zaburzone relacje kobiet. Urodzić się kobietą w domu zamkniętym przed światem, gdzie najważniejsze są pozory, opinia nieskazitelności oraz władza matki nad otoczeniem - to przekleństwo. W dusznej atmosferze budzą się bowiem żądze i zindywidualizowane postawy córek, które łączy potrzeba miłości i wyrwania się do świata zewnętrznego. Stłamszone emocje w konsekwencji doprowadzają do tragedii.

Przygotowanie przedstawienia wymagało ciężkiej pracy zarówno instruktora (Ewa Jakubaszek z WOAK), jak również aktorek-seniorek (Jolanta Jastrzębska jako służąca Poncja i cztery córki: Barbara Bielecka – Martirio, Elżbieta Majewska – Angustias, Danuta Malewska – Magdalena, Krystyna Paszkiewicz – Adela i przede wszystkim Bernarda – Stanisława Ryżewska)

Grupa teatralna WBREW powstała przed dwoma laty z inicjatywy Stowarzyszenia Akademia plus 50. Aktualnie działa w Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku. Grupę prowadzi Ewa Jakubaszek.


 

[ powrót ]