Akwaforta - Władysław Pietruk. Fotoreportaż

Fotoreportaż


Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprasza na wystawę grafiki Akwaforta Władysława Pietruka. Wystawa podsumowuje stypendium artystyczne Prezydenta Miasta Białegostoku. Wernisaż odbył się 15 grudnia o godz. 18:00 w galerii Działu Sztuk Plastycznych WOAK, ul. Kilińskiego 8.

Wystawa czynna do 8 stycznia z wyjątkiem weekendów oraz 23-25 grudnia.

Władysław Pietruk urodził się w Narojkach koło Drohiczyna nad Bugiem. Dziś jest jedynym z największych grafików – dokumentalistów ziemi Podlaskiej. Jest artystą silnie związanym z Podlasiem, „sejsmografem” szczególnie wrażliwym na krajobraz białostocki, z którym czuje ścisłą więź, najbardziej intymny związek, bo jest to jego ziemia rodzinna. Władysław Pietruk wydał ponad 50 tek z rysunkami architektury i przyrody regionu oraz dwa albumy, w tym w 2011 r. „Architektura, Przyroda województwa Podlaskiego”, który jest ukoronowaniem ponad 30 lat pracy twórczej związanej z Podlasiem.

Bogate archiwum jego grafiki, wykonywanej tuszem i piórkiem, jest jednym z największych zbiorów dokumentacji artystycznej architektury i przyrody Podlasia. To fenomen na skalę narodową, a być może nawet europejską – podkreślają krytycy. Wiele z obiektów, które utrwalił w swoich dziełach dziś już nie istnieje. Z fascynacji znikającą z krajobrazu architekturą drewnianą, budownictwem wsi, osad i miasteczek, poprzez urzeczenie przyrodą tego regionu i pasję dokumentowania zmieniającej się przestrzeni miejskiej, jego artystyczny dorobek ukazuje przeszłość, teraźniejszość, a przede wszystkim piękno i ducha wielokulturowości (współistniejące kościoły, cerkwie, synagogi i meczety) tego ciekawego regionu.

Od 2006 roku artysta żyje i tworzy w Królowym Moście, małej miejscowości malowniczo położonej na skraju Puszczy Knyszyńskiej. Urok tego zapomnianego przez świat zakątka ziemi daje natchnienie i spokój tak potrzebny do benedyktyńskiej pracy artysty grafika, a otaczająca przyroda inspiruje do, porzuconego na jakiś czas, malarstwa sztalugowego oraz miedziorytu.

https://wladyslawpietruk.wordpress.com

[ powrót ]