Bochemia - "Tożsamość"

Fotoreportaż z wernisażu

18 lutego 2016 r. o godz. 18:00 blisko 20 twórców należących do grupy „Bochemia” zaprezentowało swoje prace, którymi zapełniło otrzymaną na własny użytek przestrzeń w galerii białostockich Spodków WOAK na wykreowanie swej artystycznej tożsamości.

Wśród nich znalazły się na pewno nazwiska już znane z indywidualnych i zbiorowych wystaw, przypomną się także te dawno nie wspominane w kontekście sztuki, ale niektóre dadzą znać o sobie po raz pierwszy. Grupa działa przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku, a należą do niej malarze profesjonalni i amatorzy, architekci oraz fotograficy, którzy mieli okazję się poznać podczas letnich plenerów.

Pomysł na stworzenie grupy zrodził się jeszcze jesienią 2013 roku, ale został zrealizowany rok później. Początkowo chodziło po prostu o znalezienie miejsca i czasu, aby się spotykać, wymieniać poglądy, dzielić inspiracjami, umiejętnościami, wiedzą, dyskutować o wystawach, artykułach i filmach o sztuce, a przede wszystkim o to, by doskonalić swój warsztat artystyczny. Jednym słowem - chodziło o możliwość rozwijania się. Każdy z członków miał już własne doświadczenia, także życiowe, różne obciążenia, ograniczenia, ale i inny potencjał. Od pierwszego spotkania było jasne, że w tej grupie nie chodzi o to, by się do siebie upodobnić, zbliżyć poziomem, wpływać w znaczeniu: zmieniać. Liczyła się przyjemność obcowania ze sobą, bo dopóki ona jest, jest tak zwana „chemia” - niezbędna, aby akceptować odmienność, przyjmować krytykę, korzystać z rady, ucząc się od siebie nawzajem. To ze względu na ten warunek białostocka grupa przyjęła nazwę „Bochemia”, a pierwsza wystawa zbiorowa nosi tytuł „Tożsamość” dla podkreślenia waloru, jakim jest indywidualizm każdego z członków. „Naszą prawdziwą tożsamość stanowi zlepek wielu, niejednokrotnie skrajnie różnych tożsamości – zbudowanych z miłości, doświadczeń, zapatrywań na świat. A jednocześnie przez to, że jest w nas zgoda na wzajemną odmienność, staje się ona naszą wspólną tożsamością, wynikającą z potrzeby różnienia się i wyrażania w sposób odmienny, indywidualny”, mówi o sobie w kontekście swojej pierwszej wystawy Bochemia.

 

[ powrót ]