LITERACKIE

Ciągle jeszcze świętujemy fakt, że "Eteromanka" Szymona Teżewskiego, czyli książka, która zwyciężyła w poprzedniej edycji "Tutaj jestem", została nominowana do Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego, ale nie zwalniamy tempa i ogłaszamy kolejną, ósmą już odsłonę naszego konkursu literackiego :)

Zasady się nie zmieniają: jak co roku dajemy możliwość wszystkim twórcom amatorom, na zrealizowanie swoich autorskich projektów wydawniczych. Nagrodę w konkursie stanowi wydanie w postaci książkowej jednej pracy wybranej przez komisję spośród wszystkich nadesłanych zgłoszeń. Zachęcamy do udziału zarówno piszących prozę, jak i poezję. 

Prace można przysyłać do 1 października 2017 r. Ogłoszenie wyników i przekazanie nagrody następuje po zakończeniu Konkursu, zgodnie z Regulaminem. 

Nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o tematykę prac, ale musi ona w pośredni lub bezpośredni sposób dotyczyć życia na Podlasiu lub zawierać akcenty związane z województwem podlaskim (ten wymóg nie dotyczy autorów urodzonych lub mieszkających w naszym województwie).
Niech Was zainspirują słowa Michała Zabłockiego:

"Tutaj jestem, gdzie byłem
Gdzie się urodziłem
Tu się wychowałem
I tutaj zostałem

Mogłem jechać, wyjechać
I stąd się oddalić
Ale jednak zostałem
Z tymi, co zostali (...)”.

Dokumenty do pobrania:

REGULAMIN

KARTA ZGŁOSZENIA

 


Znamy kolejnego laureata naszego Konkursu Literackiego "Tutaj jestem". Został nim Szymon Teżewski z Augustowa.

To już siódma edycja konkursu, powstałego z myślą o wszystkich piszących amatorsko i chcących zrealizować swój autorski projekt wydawniczy. Tematyka prac była dowolna, jednak w pośredni lub bezpośredni sposób miała dotyczyć życia na Podlasiu i zawierać akcenty lokalne. Twórcom powinno przyświecać motto Michała Zabłockiego: „Tutaj jestem, gdzie byłem, gdzie się urodziłem. Tu się wychowałem i tutaj zostałem. Mogłem jechać, wyjechać i stąd się oddalić, ale jednak zostałem z tymi, co zostali".
W opinii jurorów (Katarzyna Kościewicz, Dominik Sołowiej, Barbara Popławska), spośród pięciu projektów w kategorii prozy i ośmiu w kategorii poezji, na nagrodę w postaci wydawnictwa  zasłużyła „Eteromanka” Szymona Teżewskiego.
To opowieść utrzymana w stylu retro – o nagrodzonym projekcie mówi Katarzyna Kościewicz. – Nie dotyczy jednak starych koronek i przepisów na korzenne ciasteczka. Autor doprawił ją potężną dawką sensacji i magii. W scenografiach przedwojennego Augustowa spotyka się para bohaterów, których oprócz erotycznej fascynacji połączyło zamiłowanie do eteru i niebezpiecznych zabaw z duchami.
Nagrodziliśmy – dodaje Dominik Sołowiej – książkę będącą oryginalnym połączeniem kryminału i powieści grozy. Jej akcja dzieje się w Augustowie, który w książce Teżewskiego bardziej przypomina Pragę z „Golema” Gustawa Meyrinka niż popularny podlaski kurort. Lektura tej powieści będzie ciekawym doświadczeniem dla czytelników poszukujących elektryzującej intrygi, błyskotliwego pomysłu na fabułę i postaci, które można kochać i nienawidzić jednocześnie.
Nagrodą w konkursie jest własne wydawnictwo. WOAK zajmie się redakcją, opracowaniem technicznym, projektem graficznym oraz sfinansuje druk 300 egz. książki, z czego autor otrzyma 240 egzemplarzy, a 60 pozostanie do dyspozycji organizatora konkursu.
Laureatowi serdecznie gratulujemy, a pozostałych uczestników zachęcamy do pracy nad tekstami i udziału w kolejnej edycji konkursu.

Szymon Teżewski (1988) –  programista, który po studiach wrócił w rodzinne strony. Zafascynowany własnym regionem i jego zanikającą specyfiką, którą stara się ciągle poznawać i oddać w swojej twórczości.

Jury:
Katarzyna Kościewicz – doktor literaturoznawstwa, pracownik Uniwersytetu w Białymstoku, wspózałożycielka i aktywny członek Stowarzyszenia Fabryka Bestsellerów. Redaktorka, animatorka kultury i popularyzatorka literatury Podlasia. Współautorka przewodnika dla dzieci „Spacer z Kawelinem”.

Dominik Sołowiej – dziennikarz, publicysta, krytyk literacki i filmowy. Na co dzień pracuje w Białymstoku jako reporter telewizyjny i konsultant ds. marketingu i reklamy. Współpracuje m.in. z Książnicą Podlaską w Białymstoku. Autor wielu artykułów popularnonaukowych oraz współautor kilku książek, w tym „Przewodnika po świecie mediów”.

Barbara Popławska – instruktor ds. wydawnictw WOAK.

Szczegółowych informacji o Konkursie udziela:

Dział Promocyjno-Edytorski WOAK
tel. 85 732-68-00
promocja@woak.bialystok.pl

 

 

[ powrót ]