„Na biało-czerwoną nutę” - zdjęcia

Fotoreportaż

2 maja Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury oraz Opera i Filharmonia Podlaska zaprosiły na koncert „Na biało-czerwoną nutę” na którym wystąpiły Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone oraz Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Skowronki.

Koncert odbył się z okazji Dnia Flagi i uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone powstał w 1953 roku w Białymstoku. Przez ten czas w zespole występowało ponad dwa tysiące osób. Na repertuar grupy składają się tańce i pieśni z różnych regionów Polski. Kurpie zgromadziły przez lata swego istnienia ponad 300 kompletów strojów ludowych, kostiumów oraz wiele rekwizytów. Zespół koncertował na całym świecie; prezentował się widzom w Europie, Azji i Ameryce. Kierownikiem artystycznym i muzycznym jest Andrzej Dyrdał, choreografem Wiesław Dąbrowski a korepetytorem śpiewu Józef Zyśk.

Ludowy Zespół Pieśni i Tańca Skowronki powstał w 1986 roku w Koninie na zimowisku artystycznym z inicjatywy Mirosława Szymańskiego, który jest jego kierownikiem, choreografem i menadżerem. Skowronki działają przy Zespole Szkół im. Armii Krajowej w Brańsku. Członkami zespołu są uczniowie szkół podstawowych, szkół średnich, studenci wyższych uczelni i osoby pracujące. Skowronki tworzą dwie grupy taneczno - wokalne i grupa „Małe Skowronki”. Zespół posiada bogaty program artystyczny - od tańców narodowych po suity z wielu regionów Polski.


 

[ powrót ]