Zjednoczeni w różnorodności
Fotoreportaż

 
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białystoku zaprasza na wyjątkowy wernisaż! Wystawa "Zjednoczeni w różnorodności" to 127 prac graficznych 33 artystów z 8 krajów: Japonii, Holandii, Chin, Włoch, Anglii i Polski, Korei Południowej i Brazylii. Wernisaż 9 czerwca o godz. 18:00 w Spodkach WOAK, ul. św. Rocha 14. Wystawa czynna do 9 lipca.
 
Od artystów:
„Dzięki zaangażowaniu Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku oraz naszego kolegi Tomasza M. Kukawskiego, PRISM dostał szansę zaprezentowania stale powiększającej się kolekcji prac współpracujących z nami artystów w wyjątkowej przestrzeni Galerii Spodki w Białymstoku. To dla nas wielka szansa pokazania grafiki z całego świata, w tym z Polski, w sercu wspaniałej polskiej tradycji graficznej.(…)
Mamy też zaszczyt poinformować Państwa o udziale w projekcie dwóch artystów sztuki graficznej wielkiego formatu, którzy zgodzili się zaprezentować swoje prace na tej wystawie i udzielić nieocenionego wsparcia naszemu projektowi. Są to Stanley Jones z Anglii – znany na całym świecie ze swojego wkładu w rozwój i sukces Curven Press w Londynie oraz z ogromnych zasług na polu litografii – oraz Tetsuya Noda z Japonii – nieoceniona postać dla rozwoju współczesnej grafiki japońskiej, artysta, który nie tak dawno miał wystawę w British Museum i którego najnowsza seria „Diary” zdobyła międzynarodowe uznanie. Profesor Noda jest naszym przyjacielem i nieustannie wspiera Prism, między innymi przez swoje powiązania – to dzięki niemu nawiązaliśmy współpracę z niektórymi z naszych japońskich artystów oraz Galerią Goto w Toky czy London Metropolitan University. Jesteśmy podekscytowani tym, że przy okazji międzynarodowej wystawy witamy w naszym gronie uznanych artystów, którzy z pewnością pogłębią oddziaływanie całej ekspozycji, składającej się z prac grafików na początku swojej kariery oraz takich, którzy mają już na swoim koncie sukcesy. Wszyscy z nich przyczynili się do artystycznego dialogu, który prowadzimy ze światem. To dla nas duży krok naprzód, tym ważniejszy, że zbiegający się w czasie z naszą wystawą w Białymstoku. (…).”
(z tekstu Johna Reada do katalogu wystawy)
 
Grafika współczesna to obszar o wielkiej pojemności, znany ze świetności swojej historii. Artyści PRISM, zarówno w sztuce, jak i życiu każdego z osobna są świadomi tego dziedzictwa. Jednocześnie pragną swobodnie poruszać się w szerszej, międzynarodowej przestrzeni.
Wystawa 127 prac 33 artystów z 6 krajów stanowi niebywałą okazję do bliskiego poznania i doświadczenia energii mniej znanych, a równie ważnych kultur poprzez język obrazu, który wielu z nas może wydawać się znajomy, a nawet uniwersalny. Lecz to tylko złudzenie. Odkąd Internet stał się najbardziej wpływowym globalnie medium, wyraźnie zarysowała się potrzeba identyfikacji tego, co nasze, aby zbalansować często przytłaczający powab powierzchownie uniwersalnego internacjonalizmu. W trakcie czterech lat wystaw w różnych krajach PRISM odnalazł nie tylko publiczność rozumiejącą to podejście, ale także artystów, którzy chcą w ten właśnie sposób być prezentowani.

PRISM PRINT INTERNATIONAL wziął swoją nazwę od pryzmatu rozszczepiającego światło na siedem kolorów. Obrazuje to ideę, która uświadamia, że każda kultura jest równie cenna i powinna zajmować poczesne miejsce przy stole światowej sztuki.
Sztuki, która daje możliwość mówienia wszystkimi językami naraz w poliglotycznej wizualnej formie, którą charakteryzuje uniwersalność, przeciwstawiająca się ulotności współczesnych trendów. Dzięki artystom przeszłość może mówić do przyszłości, utrzymując przy życiu sekretne rzeczywistości naszych dawnych kultur, nawet, jeśli czujemy puls tych nowych. Na wystawie znalazły się również prace trojga polskich artystów: Tomasza M. Kukawskiego, Joanny Piech i Marcina Białasa. Stanowią one interesujący przykład zróżnicowania koncepcji, stylów i technik.

Informacji o wystawie udziela Dział Sztuk Plastycznych Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury Białymstoku, tel. 85 740 37 15/16, galeria@woak.bialystok.pl

[ powrót ]