Festiwal Piosenki Literackiej - laureaci

Protokół
Obrad jury VIII FESTIWALU PIOSENKI LITERACKIEJ im. Łucji Prus
„W ŻÓŁTYCH PŁOMIENIACH LIŚCI”
Białystok, 8 października 2016 r.

Jury w składzie:

1. Włodzimierz Nahorny – Przewodniczący
2. Andrzej Dyrdał
3. Cezary Jan Mielko
4. Anna Stankiewicz
5. Janusz Strobel
6. Jan Wołek

po wysłuchaniu 19 wykonawców, zakwalifikowanych do udziału w festiwalu przez Radę Artystyczną, postanowiło przyznać następujące nagrody:

Po raz pierwszy w 8 letniej historii Festiwalu - GRAND PRIX i Nagrodę za interpretację utworów z repertuaru Łucji Prus w wysokości 5000 zł dla Aleksandry Pury z Poznania.

Laureatka Grand Prix Festiwalu zostaje ponadto zaproszona z własnym recitalem na IX edycję Festiwalu w 2017 r.

Nagrodę I – w wysokości 3000 zł – dla Aleksandry Łodzińskiej z Puław;

Dwie równorzędne Nagrody II – w wysokości po 2000 zł – dla Weroniki Krystek z Bielawy i Doroty Białkowskiej z Białegostoku;

Nagrodę III w wysokości 1500 zł – dla Doroty Zysik z Andrzejewa

Jury przyznało trzy równorzędne wyróżnienia finansowe po 500 zł: Barbarze Tarczewskiej z Łomży, Piotrowi Zubkowi z Warszawy, Martynie Tober z Augustowa

Nagrody i wyróżnienia sfinansowane są z budżetu Miasta Białegostoku.

Joanna Rawik w imieniu Związku Artystów Scen Polskich przyznała nagrodę podczas VIII Festiwalu Piosenki Literackiej „W ZÓŁTYCH PŁOMIENIACH LIŚCI” im. Łucji Prus za interpretację o bardzo osobistych wartościach artystycznych Piotrowi Zubkowi z Warszawy z życzeniami dalszych sukcesów. Nagroda w wysokości 1000 zł.

Jury zauważa wysoki poziom artystyczny prezentacji konkursowych. Jednocześnie prosi o bardziej zróżnicowany repertuar. Ponadto na ręce Piotra Matuszczyka składa podziękowania orkiestrze.


FOTOREPORTAŻGniezno, Lublin, Rybnik i jeszcze kilka większych miast w Polsce mają swoje festiwale piosenki literackiej. Białystok ma również swój powód do dumy – tu już od ośmiu lat za sprawą Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury odbywa się Festiwal Piosenki Literackiej „W żółtych płomieniach liści”.

Festiwal powstał z chęci spotkania, promowania i konfrontowania ze sobą młodych artystów, obiecujących adeptów sztuki wokalnej w Polsce. – Młodzi twórcy i wykonawcy piosenki literackiej z całej Polski przyjeżdżają do Białegostoku, by prócz samego występu zasięgnąć konsultacji u tak wybitnych artystów jak Włodzimierz Nahorny, Jan Wołek czy Janusz Strobel i Anna Stankiewicz – podkreśla Cezary Mielko, dyrektor WOAK. – Na naszej scenie w drugim dniu festiwalu, przy akompaniamencie profesjonalnej orkiestry,  rywalizują ze sobą młodzi wykonawcy. A my później, już po festiwalu, obserwujemy to, jak się rozwijają te młode talenty.

Na tegoroczny festiwal wpłynęło ponad 50 zgłoszeń, z czego do prezentacji konkursowych jury zakwalifikowało 22 osoby. Na scenie w Spodkach i kinie Forum pojawili się młodzi wykonawcy m.in. z Puław, Wrocławia, Poznania, Warszawy, Bielawy czy Augustowa.
Muzyka, literatura i talenty sceniczne co roku w jesienny weekend przyciągają do białostockich Spodków wielbicieli Łucji Prus – patronki festiwalu – ale nie tylko, bo na festiwalu co roku pojawiają się wybitni artyści polskiej sceny muzycznej. Po konkursowych zmaganiach na deser zostają recitale i koncert gwiazd – mówi Magdalena Kruszyńska-Sosnowska, koordynatorka festiwalu. – W tym roku w ramach festiwalu wystąpią Magdalena Smalara, Krzysztof Napiórkowski oraz Renata Przemyk. Miłym akcentem będzie spotkanie wokół twórczości Jeremiego Przybory i innych autorów, które poprowadzi Teresa Drozdą – dziennikarka Polskiego Radia.

Co roku festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Związku Artystów Scen Polskich, Marszałka Województwa Podlaskiego, Prezydenta Miasta Białegostoku.
 

więcej informacji na stronie: www.woak.bialystok.pl/lucja 

[ powrót ]