Benefis Wiesława Dąbrowskiego

Fotoreportaż

Wczoraj, 20 listopada 2016, uroczyście pożegnaliśmy długoletniego choreografa ZPiT Kurpie Zielone pana Wiesława Dąbrowskiego. Głównym punktem części artystycznej był koncert Kurpi Zielonych w przepięknych choreografiach autorstwa pana Wiesława. Wypełniona po brzegi widownia, na której zasiedli przede wszystkim byli członkowie zespołu i przyjaciele pana Dąbrowskiego, nagrodziła występ i jego układy owacjami na stojąco. Nie zabrakło też niespodzianki, czyli krótkiego programu przygotowanego przez Miejską Orkiestrę Dętą pod batutą pana Franciszka Mocarskiego, notabene byłego Kurpiaka. Benefis zakończył się podziękowaniami dla pana Wiesława od jego licznych uczniów, znajomych i współpracowników. Momentami było wesoło, momentami bardzo wzruszająco. Nie zabrakło licznych anegdot czy wspomnień, w końcu pan Wiesław prowadził Kurpie Zielone przez 42 lata! Opowiadał między innymi o sytuacji, kiedy pewna pani myślała, że „choreograf” to jego (bardzo dziwaczne) imię :) Panie Wiesławie, dziękujemy!!!

Wiesław Dąbrowski – absolwent Średniej Szkoły Baletowej w Bytomiu i Warszawie, Studium Oświaty i Kultury w Warszawie, Wydziału Dziennikarstwa i Nauk Politycznych na UwB; kier. Powiatowego Domu Kultury w Ełku i Międzyzakładowego Domu Kultury Włókniarzy w Białymstoku, kier. działu publicystycznego miesięcznika „Kontrasty”, z-ca dyr. Zespołu Placówek Kształcenia Artystycznego w Białymstoku, dyr. Państwowego Ogniska Baletowego, wykładowca Wydziału Lalkarskiego PWST, choreograf ZPiT Kurpie Zielone (1969-87 i 1992-2016).
Opracowywał i realizował programy artystyczne w zespołach: Kurpie Zielone, Mazowsze, Niemen (Grodno), Kortowo, Podlaskie Kukułki, Skowronki, Giżycko, Czarnowiacy. Układał choreografię do sztuk teatralnych, m.in. do „Krakowiacy i Górale” Teatru Dramatycznego im. A. Węgierki, jest
autorem układu tanecznego Kurpi Zielonych do filmu „Nad Niemnem”.
Najważniejsze nagrody i odznaczenia: Zasłużony Działacz Kultury (1966), Zasłużony Białostocczyźnie (1973, 1977, 1984), Złoty Krzyż Zasługi (1977), Krzyż Kawalerski OOP (1985), nagroda Ministra Oświaty (1979), nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość artystyczną dla dzieci i młodzieży (1984), nagroda art. za twórczość folklorystyczną im. J. Cierniaka (1989), Odznaka Honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej” (2002), Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2008), Odznaka Honorowa Województwa Podlaskiego (2013).
 

[ powrót ]