Ferie z WOAK-iem - fotoreportaż

Zimowa przerwa w szkołach dobiega końca, a wraz z nią akcja Ferie z WOAK-iem. W tym roku zaproponowaliśmy dzieciakom z Białegostoku i województwa udział w balach karnawałowych, zajęciach plastycznych oraz spotkaniach folkowych i teatralnych.

Dziś w ramach akcji gościliśmy w Spodkach dzieci z Niepublicznego Przedszkola „Wesoła Niezapominajka” w Białymstoku. Maluchy najpierw zwiedziły Alkierz ZPiT „Kurpie Zielone”, poznając bogactwo ludowych strojów z wielu regionów Polski, a następnie świetnie się bawiły, przymierzając przeróżne części garderoby i biorąc w udział w folkowych animacjach.

– Takie zajęcia są wspaniałym uzupełnieniem zajęć w przedszkolu. Dzieci mogą poznać dawne kultury, obejrzeć stroje – uważa Magdalena Kołodzin, wychowawczyni z Wesołej Niezapominajki. – W przedszkolu nie mamy takich możliwości, możemy co najwyżej pokazywać zdjęcia, a tu dzieci mogą wszystko pooglądać, zobaczyć w praktyce, jak to dawniej wyglądało. Na pewno jest to dla nich ciekawe doświadczenie. 

Zajęcia w ramach ferii poświęcone folklorowi prowadzi instruktor z naszego Działu Muzyczno-Teatralnego Agnieszka Jakubicz, prywatnie tancerka Kurpi Zielonych. Jak mówi, każdy punkt programu bazuje na elementach folkloru – stroju, tańcu, gwarze, zwyczajach. Nutka tajemnicy, którą krył kosz ze starymi przedmiotami i elementami strojów, zmierzenie się z wydobyciem dźwięku z dwumetrowego instrumentu – ligawy, dziwnie brzmiące gwarowe nazwy – te i inne zabawy przeplatane ludowymi tańcami zawsze wywołują na twarzach dzieciaków wielki uśmiech.

Kliknij na zdjęcie, aby obejrzęc fotoreportaż:

[ powrót ]