W obronie Oktawy

Apelujemy do radnych miejskich PiS, aby nie odbierali mieszkańcom Białegostoku Podlaskiej Oktawy Kultur!

Białostoczanie kochają ten festiwal i czekają na niego przez cały rok. Główne koncerty w ramach POK dotychczas odbywały się na Rynku Kościuszki w Białymstoku. Uczestniczyły w nich tysiące osób, ponieważ to wyjątkowa, niepowtarzalna okazja, by zobaczyć znakomite zespoły folklorystyczne z całego świata. W tym roku przypada jubileuszowa, dziesiąta edycja festiwalu. Jako organizatorzy zaplanowaliśmy zaproszenie najlepszych zespołów, które w ciągu dziewięciu lat występowały na naszym festiwalu. Mieliśmy zapewnienie o woli współpracy ze strony władz miasta, dlatego decyzja radnych PiS jest dla nas zupełnie niezrozumiała i pozbawiona jakichkolwiek przesłanek merytorycznych. Dotychczas samorząd miasta wspierał Podlaską Oktawę Kultur kwotą 150 tysięcy złotych. Teraz radni miejscy wprowadzili do budżetu miasta propozycje zmian, które likwidują to dofinansowanie. W tej sytuacji poważnie rozważamy możliwość przeniesienia głównych koncertów do innych miejscowości oraz zorganizowanie większej liczby koncertów w regionie.

Podlaska Oktawa Kultur to festiwal znany nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. To już rozpoznawalna marka, budząca uznanie i sympatię. Dzięki niemu dobrze mówi się o naszym mieście, Białystok staje się znany w świecie muzyki i folkloru. Dlaczego rezygnować z promocji, która jest już wypracowana, utwierdzona i tak świetnie działa? Dla polityki? Apelujemy do pomysłodawców zmian w budżecie – nie zabierajcie mieszkańcom Białegostoku Oktawy.

Radni miejscy PiS chcą także wycofać dofinansowanie Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus, ambitnego przedsięwzięcia, dzięki któremu Białystok pojawił się na mapie dobrej muzyki. To festiwal, na który przyjeżdża pięknie śpiewająca, utalentowana młodzież z całej Polski. Zrezygnowanie ze wsparcia tego przedsięwzięcia to krok w tył w kulturze miasta, a Białystok zasługuje na to, by iść do przodu. Nie ma powodu, by się cofać.

Załoga WOAK-u

[ powrót ]