Dołącz do Kurpi!

Moda na folkowy ubiór, dodatki, folkowy design oraz na muzykę i taniec w tradycyjnym wydaniu staje się coraz bardziej zauważalna. Tymczasem Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”, działający przy Wojewódzkim Ośrodku Animacji Kultury w Białymstoku, od dawna popularyzuje te trendy i od dziesięcioleci z taką samą świeżością kultywuje tradycję.
Wszystkich, którzy chcą miło spędzić wtorkowe i czwartkowe wieczory, poprawić swoją kondycję fizyczną, a przede wszystkim występować na scenach nie tylko w regionie, ale też w Polsce i na świecie, WOAK zaprasza na próby Kurpi (wtorki i czwartki, godz. 19.00, Spodki WOAK). Atrakcyjne wyjazdy zagraniczne, występy w przepięknych strojach ludowych, udział w ciekawych projektach tanecznych – to wszystko czeka na tych, którzy podejmą to wyzwanie. Planujemy stworzenie grupy zaawansowanej i początkującej. Zapraszamy do nas zarówno osoby, które chciałyby zacząć od zera, jak również te z doświadczeniem scenicznym, i to nie tylko po zespołach ludowych ­– zachęca Mariusz Żwierko, choreograf Kurpi.
Korzyści płynących z tańca jest wiele: uczy on myślenia i koordynacji, pomaga budować relacje, podnosi poczucie własnej wartości. Zajęcia to też szansa, żeby zawrzeć nowe znajomości, zbudować relacje z fantastycznymi ludźmi – mówi Agnieszka Jakubicz, tańcząca w zespole od 10 lat. – Ponadto wspomnienia związane z wyjazdami na festiwale i koncerty to nieoceniona pamiątka. Próby zawsze wyciskają siódme poty, dzięki temu spala się mnóstwo kalorii, a wszystko to daje wiele radości i satysfakcji – zapewnia.
Jednak to nie wszystko. Bycie częścią zespołu pieśni i tańca to również poznawanie dawnych zwyczajów i zagłębienie się w tradycję. Znajomość naszych polskich tańców to z pewnością powód do dumy. Podkreśla to Cezary Mielko, dyrektor WOAK w Białymstoku, który na pytanie, dlaczego warto tańczyć akurat w Kurpiach, bez namysłu odpowiada: Po to, żeby wiedzieć, że nasza kultura jest ciekawa, bogata, inspirująca, kolorowa, że tradycja kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic, a ludowość to nie cepelia, tylko nieodkryta do końca przeszłość.
Nabór do zespołu będzie trwał do końca marca. Warto spróbować swoich sił, bo przecież Kurpie Zielone to lider na białostockim rynku folkloru, mogący poszczycić się ponad 65-letnią tradycją. A dzisiaj mimo swego wieku stale się przeobraża i zaprasza wszystkich zafascynowanych folklorem do siebie :) 

Fotoreportaż z otwartej próby Kurpi 16 lutego: https://goo.gl/photos/CnTXZJUT9MVnqdvFA

[ powrót ]