60 urodziny WOAK-u

Fotoreportaż z konferencji prasowej

Jak na urodziny przystało – ten rok będzie wyjątkowy. Festiwale, warsztaty, koncerty, wystawy, a wszystko w nowoczesnej, atrakcyjnej formule. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku ma trzy główne zadania: chronić dziedzictwo kulturowe, animować działania kulturalne i kształcić kadry kultury w regionie. Wszystko to znajdzie swoje odzwierciedlenie w jubileuszowych przedsięwzięciach – zapewnia Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u.

Jubileuszowe działania WOAK-u:

Marzec – Eko-kulturalni (plener, konkurs i warsztaty upcyklingu) /marzec – grudzień 2017r./,
Eko-kulturalni to połączenie działań kulturalnych z edukacją ekologiczną. Projekt zakłada cykl warsztatów z upcyklingu dla instruktorów z ośrodków kultury i nauczycieli ze szkół w województwie podlaskim, plener malarski dla artystów oraz happening ekologiczny, a także konkurs dla dzieci i młodzieży „Eko-Gwiazda”. Warsztaty zapowiadają się bardzo różnorodnie – będzie grafika, rzeźba, fotografia, plastyka i animacja poklatkowa.

Kwiecień – Studia podyplomowe menedżerów kultury
Studia odpowiadają potrzebom kształcenia skutecznych menedżerów kultury. Adresowane są do osób zarządzających placówkami kultury, twórców i animatorów kultury, do pracowników samorządów lokalnych zajmujących się sferą kultury oraz do wszystkich zainteresowanych problematyką zarządzania w sferze kultury. Studia mają na celu przekazanie wiedzy na temat efektywnego zarządzania instytucją kultury i jej funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej, doskonalenie umiejętności w zakresie zarządzania instytucją kultury, projektami w sferze kultury oraz kreatywnego i skutecznego realizowania działalności merytorycznej. Projekt będzie realizowany we współpracy z Wyższą Szkołą Finansów i Zarządzania w Białymstoku.

Maj – Ogólnopolski Przegląd Amatorskich Teatrów Dorosłych „W międzyczasie”
To nowa propozycja WOAK-u, realizowana wspólnie z Miejskim Ośrodkiem Kultury w Zambrowie. Pierwsza edycja odbędzie się w dniach 27-28 maja w Zambrowie. Do udziału w przeglądzie zapraszamy dorosłych aktorów amatorów z całej Polski. Przegląd ma umożliwić prezentację dorobku artystycznego teatrów dorosłych (w Polsce jest niewiele takich możliwości), promocję twórczości teatralnej, wymianę doświadczeń pomiędzy uczestnikami przeglądu, poszukiwanie nowych form teatralnych oraz inspirowanie instruktorów teatralnego ruchu amatorskiego. W ramach imprezy odbędą się: konkursowe prezentacje teatralne, pokaz pozakonkursowy oraz konsultacje twórcze.

Czerwiec – Dzień WOAK-u na deptaku (impreza plenerowa w miejskim parku)
Ta impreza zachwyci mieszkańców Białegostoku – będzie to festyn rodzinny w parku miejskim Planty. Każdy znajdzie coś dla siebie: będą działania plastyczne, zabawy inspirowane folklorem, koncerty, a na koniec – potańcówka. WOAK zaprezentuje swój potencjał animacyjny i instruktorski, a jest tego całkiem sporo. Ciekawe warsztaty z rysunku, etnodesignu, pokazy grup działających przy WOAK-u, np. kuglarzy czy teatru, oraz prezentacje zespołów muzycznych – to tylko niektóre z atrakcji. Tego dnia na białostockich Plantach nikt nie będzie się nudził.

Lipiec – Podlaska Oktawa Kultur
To dziesiąta, jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”. Festiwal jest największym przedsięwzięciem kulturalnym w regionie i prawdziwym świętem tradycji i wielokulturowości. To setki uczestników z kilkudziesięciu krajów z całego świata. Koncerty odbywają się w Białymstoku i wielu miejscowościach województwa. Na dziesiątą edycję zostały zaproszone najlepsze zespoły, które prezentowały się podczas dziewięciu poprzednich edycji. Będzie oczywiście wiele działań towarzyszących – parada zespołów, warsztaty muzyczne oraz tradycyjnie już potańcówka.

Sierpień – Letnia Szkoła Muzyki Tradycyjnej
Warsztaty z tańca tradycyjnego i potańcówki na stałe wpisały się już w ofertę WOAK-u i cieszą się coraz większą popularnością. Letnia Szkoła Muzyki Tradycyjnej to oferta WOAK-u wychodząca naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu tradycją i folklorem. Kilkudniowe warsztaty odbędą się w przepięknym skansenie Koźliki, leżącym nad brzegiem Narwi. W programie znajdą się zajęcia ze śpiewu i tańca ukraińskiego, prowadzone przez członków zespołu Bożyczi. Planowane są również ciekawe spotkania i pokazy.

Wrzesień – Folk on the Street
Folk on the Street w nowoczesny sposób promuje kulturę ludową województwa podlaskiego, wprowadzając folklor do przestrzeni publicznej. To działania artystyczne w przestrzeni miejskiej, które w kreatywny sposób łączą inwencję artysty z bogactwem kultury ludowej. W ramach tegorocznej akcji powstanie, tradycyjnie już, mural inspirowany kulturą ludową (tym razem będzie to inspiracja z pogranicza sztuki i rzemiosła ludowego). Ale nie tylko – kolejnym działaniem popularyzującym folklor będą folkowe stojaki na rowery, które staną w kilku punktach w regionie. Nie tylko w Białymstoku, ale także w kilku innych miejscowościach.

Październik – Spotkania z muzyką dawną
To kolejna nowa propozycja WOAK-u. Przez dwa dni w Spodkach będzie można zobaczyć prawdziwe organy, przeróżne instrumenty dęte klawiszowe, piszczałki oraz katarynki. Każdy z odwiedzających naszą ekspozycję będzie mógł je nie tylko obejrzeć z bliska, ale także spróbować swoich sił w graniu. W programie imprezy przewidziane są również koncerty organowe i wykłady o historii organów, o muzyce dawnej oraz o budowie i zastosowaniu pierwotnych instrumentów i ich ewolucji pod wpływem kompozytorów i osiągnięć techniki.

Listopad – Finał – koncert galowy
Koncert podsumowujący 60-lecie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. Będzie to impreza ukazująca potencjał artystyczny naszej instytucji. 5 listopada na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej zaprezentują się zespoły działające przy naszym ośrodku: Kurpie Zielone, Małe Kurpie, Kabaret Seniorów „Szpilka” oraz Chór im. Stanisława Moniuszki oraz specjalnie zaproszone przez nas na tę uroczystość zaprzyjaźnione grupy. Całość wyreżyseruje choreograf Kurpi Zielonych – Mariusz Żwierko.

Grudzień – Promocja albumu fotograficznego Jerzego Fedorowicza
Jerzy Fedorowicz – nauczyciel, animator, artysta fotografik, również były pracownik WOAK-u; człowiek, dla którego pasją była nie tylko fotografia, ale też praca z młodzieżą. Współtworzył Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 5 w Białymstoku, którym później kierował i w którym pracował jako nauczyciel fotografii. Na początku lat 80. XX w. organizował Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku i był jego pierwszym dyrektorem. Powołał do życia Ogólnopolską Wystawę Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Białymstoku, która trwa do dzisiaj. Na przełomie XX i XXI wieku był nauczycielem fotografii w klasach o profilu artystycznym w VII LO w Białymstoku. Uprawiał fotografię pejzażową i dokumentalną. Zrealizował wiele wystaw, diaporam i pokazów typu slideshow.

[ powrót ]