60 urodziny WOAK-u

Fotoreportaż z konferencji prasowej

Jak na urodziny przystało – ten rok będzie wyjątkowy. Festiwale, warsztaty, koncerty, wystawy, a wszystko w nowoczesnej, atrakcyjnej formule. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku ma trzy główne zadania: chronić dziedzictwo kulturowe, animować działania kulturalne i kształcić kadry kultury w regionie. Wszystko to znajdzie swoje odzwierciedlenie w jubileuszowych przedsięwzięciach – zapewnia Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u.

Jubileuszowe działania WOAK-u:

Marzec – Eko-kulturalni (plener, konkurs i warsztaty upcyklingu) /marzec – grudzień 2017r./,
Eko-kulturalni to połączenie działań kulturalnych z edukacją ekologiczną. Projekt zakłada cykl warsztatów z upcyklingu dla instruktorów z ośrodków kultury i nauczycieli ze szkół w województwie podlaskim, plener malarski dla artystów oraz happening ekologiczny, a także konkurs dla dzieci i młodzieży „Eko-Gwiazda”. Warsztaty zapowiadają się bardzo różnorodnie – będzie grafika, rzeźba, fotografia, plastyka i animacja poklatkowa.

Kwiecień – Studia podyplomowe menedżerów kultury
Studia odpowiadają potrzebom kształcenia skutecznych menedżerów kultury. Adresowane są do osób zarządzających placówkami kultury, twórców i animatorów kultury, do pracowników samorządów lokalnych zajmujących się sferą kultury oraz do wszystkich zainteresowanych problematyką zarządzania w sferze kultury. Studia mają na celu przekazanie wiedzy na temat efektywnego zarządzania instytucją kultury i jej funkcjonowania w warunkach gospodarki rynkowej, doskonalenie umiejętności w zakresie zarządzania instytucją kultury, projektami w sferze kultury oraz kreatywnego i skutecznego realizowania działalności merytorycznej. Projekt będzie realizowany we współpracy z Wyższą Szkołą Finansów i Zarządzania w Białymstoku.

Czerwiec – Dzień WOAK-u na deptaku (impreza plenerowa w miejskim parku)
Ta impreza zachwyci mieszkańców Białegostoku – będzie to festyn rodzinny w parku miejskim Planty. Każdy znajdzie coś dla siebie: będą działania plastyczne, zabawy inspirowane folklorem, koncerty, a na koniec – potańcówka. WOAK zaprezentuje swój potencjał animacyjny i instruktorski, a jest tego całkiem sporo. Ciekawe warsztaty z rysunku, etnodesignu, pokazy grup działających przy WOAK-u, np. kuglarzy czy teatru, oraz prezentacje zespołów muzycznych – to tylko niektóre z atrakcji. Tego dnia na białostockich Plantach nikt nie będzie się nudził.

Lipiec – Podlaska Oktawa Kultur
To dziesiąta, jubileuszowa edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki, Sztuki i Folkloru „Podlaska Oktawa Kultur”. Festiwal jest największym przedsięwzięciem kulturalnym w regionie i prawdziwym świętem tradycji i wielokulturowości. To setki uczestników z kilkudziesięciu krajów z całego świata. Koncerty odbywają się w Białymstoku i wielu miejscowościach województwa. Na dziesiątą edycję zostały zaproszone najlepsze zespoły, które prezentowały się podczas dziewięciu poprzednich edycji. Będzie oczywiście wiele działań towarzyszących – parada zespołów, warsztaty muzyczne oraz tradycyjnie już potańcówka.

Sierpień – Letnia Szkoła Muzyki Tradycyjnej
Warsztaty z tańca tradycyjnego i potańcówki na stałe wpisały się już w ofertę WOAK-u i cieszą się coraz większą popularnością. Letnia Szkoła Muzyki Tradycyjnej to oferta WOAK-u wychodząca naprzeciw ogromnemu zainteresowaniu tradycją i folklorem. Kilkudniowe warsztaty odbędą się w przepięknym skansenie Koźliki, leżącym nad brzegiem Narwi. W programie znajdą się zajęcia ze śpiewu i tańca ukraińskiego, prowadzone przez członków zespołu Bożyczi. Planowane są również ciekawe spotkania i pokazy.

Wrzesień – Folk on the Street
Folk on the Street w nowoczesny sposób promuje kulturę ludową województwa podlaskiego, wprowadzając folklor do przestrzeni publicznej. To działania artystyczne w przestrzeni miejskiej, które w kreatywny sposób łączą inwencję artysty z bogactwem kultury ludowej. W ramach tegorocznej akcji powstanie, tradycyjnie już, mural inspirowany kulturą ludową (tym razem będzie to inspiracja z pogranicza sztuki i rzemiosła ludowego). Ale nie tylko – kolejnym działaniem popularyzującym folklor będą folkowe stojaki na rowery, które staną w kilku punktach w regionie. Nie tylko w Białymstoku, ale także w kilku innych miejscowościach.

Październik – Spotkania z muzyką dawną
To kolejna nowa propozycja WOAK-u. Przez dwa dni w Spodkach będzie można zobaczyć prawdziwe organy, przeróżne instrumenty dęte klawiszowe, piszczałki oraz katarynki. Każdy z odwiedzających naszą ekspozycję będzie mógł je nie tylko obejrzeć z bliska, ale także spróbować swoich sił w graniu. W programie imprezy przewidziane są również koncerty organowe i wykłady o historii organów, o muzyce dawnej oraz o budowie i zastosowaniu pierwotnych instrumentów i ich ewolucji pod wpływem kompozytorów i osiągnięć techniki.

Listopad – Finał – koncert galowy
Koncert podsumowujący 60-lecie Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. Będzie to impreza ukazująca potencjał artystyczny naszej instytucji. 5 listopada na scenie Opery i Filharmonii Podlaskiej zaprezentują się zespoły działające przy naszym ośrodku: Kurpie Zielone, Małe Kurpie, Kabaret Seniorów „Szpilka” oraz Chór im. Stanisława Moniuszki oraz specjalnie zaproszone przez nas na tę uroczystość zaprzyjaźnione grupy. Całość wyreżyseruje choreograf Kurpi Zielonych – Mariusz Żwierko.

Grudzień – Promocja albumu fotograficznego Jerzego Fedorowicza
Jerzy Fedorowicz – nauczyciel, animator, artysta fotografik, również były pracownik WOAK-u; człowiek, dla którego pasją była nie tylko fotografia, ale też praca z młodzieżą. Współtworzył Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 5 w Białymstoku, którym później kierował i w którym pracował jako nauczyciel fotografii. Na początku lat 80. XX w. organizował Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku i był jego pierwszym dyrektorem. Powołał do życia Ogólnopolską Wystawę Dzieci i Młodzieży Szkolnej w Białymstoku, która trwa do dzisiaj. Na przełomie XX i XXI wieku był nauczycielem fotografii w klasach o profilu artystycznym w VII LO w Białymstoku. Uprawiał fotografię pejzażową i dokumentalną. Zrealizował wiele wystaw, diaporam i pokazów typu slideshow.

[ powrót ]