Projekt „EKO-kulturalni”

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprasza do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „EKO-gwiazdka” w ramach projektu „Eko-kulturalni”- plener, konkurs i warsztaty upcyklingu” dofinansowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Celem konkursu jest ożywienie zainteresowania polską tradycją ludową związaną ze świętami Bożego Narodzenia poprzez plastykę obrzędową, a także rozwijanie umiejętności plastycznych dzieci i młodzieży oraz promowanie rodzinnego spędzania wolnego czasu. Istotne jest przy tym wykorzystanie materiałów naturalnych i surowców wtórnych zgodne z ideą upcyklingu, polegającego na przekształcaniu niepotrzebnych przedmiotów i materiałów w coś wartościowego i funkcjonalnego.

W konkursie mogą wziąć udział dzieci i młodzież ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych z terenu województwa podlaskiego.

Prace należy dostarczyć do Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku Galeria „Spodki”, ul. św. Rocha 14 w dniach 4 i 5 grudnia 2017r. /poniedziałek, wtorek/ w godz: 10.00-18.00.

Wręczenie nagród, otwarcie wystawy odbędzie się 11 grudnia 2017r., o godz. 11.00 w Spodkach WOAK.

DOKUMENTY DO POBRANIA:
REGULAMIN

Informacji o konkursie udziela Dział Sztuk Plastycznych WOAK,
tel. 85 740 37 15
galeria@woak.bialystok.pl


Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprosił do wzięcia udziału w projekcie „EKO-kulturalni” dofinansowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Zadanie miało charakter edukacyjny i  stanowiło kontynuację wcześniej już podejmowanego tematu wykorzystania tanich materiałów z odzysku do pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi w obszarze, najogólniej mówiąc, działań kulturalnych. Najbliższa nam plastyka została w tym cyklu rozszerzona o inne dziedziny, takie jak: teatr, muzyka, film, fotografia.
Podobnie jak wcześniej, zaprasiliśmy instruktorów z ośrodków kultury województwa podlaskiego i nauczycieli na cykl 6 dwudniowych warsztatów.
Były to warsztaty z zakresu nabywania umiejętności twórczego wykorzystania rzeczy niepotrzebnych, zniszczonych oraz surowców wtórnych zgodnie z ideą Upcyklingu – poprzez przekształcanie ich w coś wartościowego i funkcjonalnego.
W marcu, kwietniu, maju i wrześniu 2017r. uczestnicy wezięli udział w spotkaniach tematycznych, prowadzonych przez plastyków, muzyków, instruktorów teatralnych, w których trzeba było wykazać się wyobraźnią i pomysłowością - ogółem 72 godziny.

Tematy warsztatów:

  1. „PORTRET RECYKLINGOWY”- warsztaty fotograficzne, 24-25 marca
  2. „GRAFICZNE WARIACJE” – warsztaty grafiki, 7-8 kwietnia
  3. „RZEŹBA Z RECYKLINGU”- warsztat rzeźby, 28-29 kwietnia
  4. „KRÓTKA HISTORIA PORZUCONEGO PRZEDMIOTU”
    - warsztaty animacji poklatkowej, 12-13 maja
  5. „MUZYKA PODWÓRKA”- warsztaty plastyczno- muzyczne, 8-9 września
  6. „TEATR UBOGI”- warsztaty plastyczno-teatralne, 22-23 września

1) „Portret recyklingowy” - warsztaty fotograficzne, podczas których motywem przewodnim był portret. Tym razem spróbowaliśmy podejść do tematu w kontekście otaczających nas, zużytych, wyrzuconych przedmiotów, opakowań, śmieci tworząc z tego oryginalne portrety.

Fotoreportaż

2 „Graficzne wariacje” - warsztaty grafiki, na których powstały prace wykorzystujące powierzchnie różnych materiałów. Swtorzyliśmy prace w technikach frotażu, monotypii, pieczątki, odbitki.)

Fotoreportaż

3) „Rzeźba z recyklingu” - warsztat rzeźby warsztaty przestrzennego myślenia i konstruowania. Z dostępnych materiałów uczestnicy stworzyli formy przestrzenne, które zaistniały we wnętrzach lub na wolnym powietrzu np. mobile poruszane wiatrem lub inne.

Fotoreportaż

4) „Krótka historia porzuconego przedmiotu” - warsztaty animacji poklatkowej, w których główną rolę odegrały przedmioty codziennego użytku; stare, wyrzucone, już niepotrzebne. Wykorzystując ich formę i funkcję uczestnicy zabawili się w scenarzystę, reżysera i filmowca tworząc krótkie filmiki.

Fotoreportaż

5) „Muzyka podwórka” - warsztaty plastyczno- muzyczne, które poprzez budowę prostych instrumentów, tworzenie kompozycji i wspólne muzykowanie przybliżyły uczestnikom i rozszerzyły możliwości edukacji muzycznej i plastycznej.

Fotoreportaż

6) „Teatr ubogi” - warsztaty plastyczno-teatralne, wykorzystujące różne materiały i surowce wtórne do stworzenia scenografii oraz kostiumów. Efektem finalnym była krótka etiuda teatralna przygotowana przez uczestników warsztatów.

Uczestnikom zapewniliśmy:
- ciekawy program z wykorzystaniem rzeczy niepotrzebnych i surowców wtórnych
- podstawowe materiały potrzebne do przeprowadzenia zajęć
Zajęcia odbywały się w siedzibie WOAK w Białymstoku w godz. od 14.00-20.00 /piątek/ i od 9.00-15.00 /sobota/

Warunkiem udziału w warsztatach było przesłanie karty zgłoszenia oraz opłacenie akredytacji.

[ powrót ]