„Ikonopejzaże” - wystawa do 15 V

Fotoreportaż z wernisażu


Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprasza do Spodków przy ul. św. Rocha 14 do ogladania wystawy Pawła Wyborskiego „Ikonopejzaże”.

Paweł Wyborski (ur. 1975 w Starogardzie Gdańskim). Malarz, mieszka w Gdańsku. Jego twórczość wynika z fascynacji tematem współczesnej duchowości, przemian religijności, estetyzacji codziennej praktyki społecznej, a autor porusza się w ramach tradycyjnej olejnej techniki laserunkowej.

Autor blisko czterdziestu wystaw indywidualnych w kraju i za granicą (m.in. w Stanach Zjednoczonych, Holandii i Belgii) oraz kilkunastu wystawach zbiorowych (w Polsce, Danii, Belgii, Włoszech, Hiszpanii czy Stanach Zjednoczonych).
Laureat stypendium kulturalnego Miasta Gdańska (2016) oraz - dwukrotnie - stypendium kulturalnego Prezydenta Starogardu Gdańskiego (2016 i 2017).
W 2016 roku nagrodzony „Kociewskim Gryfem” – nagrodą starosty starogardzkiego dla Twórcy Roku 2015 za cykl „obrazów o ikonach” oraz nominowany do „Wierzyczanki” – nagrody Prezydenta Starogardu Gdańskiego w dziedzinie kultury. Właściciel starogardzkiej Klubokawiarni Szafa, która pełni również funkcję galerii autorskiej.

Ikonopejzaże

„Od lat prowadzę malarski dialog z tematyką ikony- mówi autor -Ikonopejzaże wyciągają z niej elementy pejzażu i na takich skrawkach próbują znaleźć własne uzasadnienie. Znajdują się tam odniesienia do dalszych planów ikonowych przedstawień: scen miejskich, fasad budowli, krajobrazu.
Frapujące jest zarówno penetrowanie tych przestrzeni ukrytych poza główną ogniskową przedstawienia, swoistych mikroświatów, trochę didaskaliów, w oryginale marginalizowanych i traktowanych służebnie wobec wątków głównych, jak i powierzanie im głównej roli w przedstawieniu.
Fundamentalną kwestią jest ich wielopostaciowość; jest tu miejsce zarówno dla przetworzonych figuracji i figuratywnych deformacji, jak i abstrakcji, operujących kolorystyką i efektami pokrewnymi malarstwu ikonowemu (…)”.

„Ikonopejzaże” pokazują, że praca w tym obszarze jest działaniem płynnym, żywym, wciąż ustalającym się i niezamkniętym”.

Projekt realizowano z budżetu Miasta Gdańska w ramach stypendium kulturalnego Miasta Gdańska.

www.facebook.com/PawelWyborskiArt

Informacji o wystawie udziela Dział Sztuk Plastycznych Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku, tel. 85 740 37 15
galeria@woak.bialystok.pl

[ powrót ]