Obieżyświat Podlaski: Krzyże

Autorzy oraz WOAK w Białymstoku zapraszają do Spodków WOAK przy ul. św. Rocha 14 na fotograficzną wystawę zbiorową pt. „Obieżyświat Podlaski: Krzyże”.

Organizator: Cezary Fabiszewski (doświadczony fotograf, instruktor), Piotr Łozowik (autor i organizator wystaw fotograficznych indywidualnych i zbiorowych, m.in. cyklu wystaw w białostockich Spodkach - w latach 2009-2014 - "Obieżyświat Podlaski" – 'Ukraina' - 'Grecja, Holandia, Ukraina - 'Nepal, Maroko, Hiszpania', w 2016 roku zrealizował film dokumentalny pt."Bogurodzica. Szlakiem podlaskich ikon")

Partnerzy: WOAK Białystok, Orthphoto.net, Stowarzyszenie Orthnet, ‘Szczyty’ Centrum Edukacji i Promocji Kultury Białoruskiej, portal Magia Podlasia,

Patroni medialni: Radio Racja, Radio "i", cerkiew.pl, DRY Media

Wystawa ma za zadanie propagowanie walorów Podlasia – pokazywanie piękna i niepowtarzalności regionu, podkreślanie różnorodności i wyjątkowości wspólnego dziedzictwa. Będzie to wystawa zbiorowa, która w założeniu uchwyci i zaprezentuje szerszej publiczności małą architekturę Podlasia, a mianowicie krzyże. Wielość autorów ma gwarantować szerokie spektrum prezentowanego tematu i podwyższyć wartość artystyczną przedsięwzięcia. Wśród autorów znajdą się doświadczeni zawodowcy jak i amatorzy (m.in. działający w serwisie Orthphoto.net). W ramach wernisażu wystawy odbędzie się prelekcja nt. znaczenia i symboliki krzyża przygotowana przez dr Andrzeja Guzowskiego oraz projekcja filmu „Knorydy-Piateńka” (czas trwania ok. 11’), w którym przedstawiono kapliczkę z 1874 roku, która na przełomie lipca i sierpnia 2016 roku została podpalona i doszczętnie spłonęła. Zdjęcia wykorzystane w filmie zostały zarejestrowane na dwa dni przed tragedią.


fot. Adrian Kazimiruk


fot. Jarosław Charkiewicz

[ powrót ]