To była niedziela na ludowo!

Fotoreportaż


Wirujące w słońcu barwne stroje, tańce, śpiewy, porywająca muzyka, radość, niezwykła energia – nie sposób w kilku słowach opisać tego, co działo się w minioną niedzielę na deskach Amfiteatru Opery i Filharmonii Podlaskiej. A to wszystko za sprawą występujących obok siebie na jednej scenie zespołów pieśni i tańca „Kurpie Zielone” oraz „Suwalszczyzna”. To dzięki nim ciepła czerwcowa niedziela zyskała zdecydowanie ludowy koloryt.

Tańce narodowe i ludowe, pieśni, zwyczaje i obrzędy, moda – tych tradycyjnych elementów mogli doszukać się oglądający widowisko. Szeroki wachlarz rodzimego ( i nie tylko) folkloru doskonale uwidocznił się w kolorowych strojach i niezwykle interesujących układach tanecznych. Tym, czego nie dało się nie zauważyć była wyjątkowa ekspresja i energia artystów– zarówno pod względem choreograficznym, jak i muzycznym, którą bez trudu zarazili zgromadzoną publiczność.

ZPiT „Kurpie Zielone”, mimo iż z założenia inspiruje się tradycyjnym folklorem, to równocześnie podąża z duchem czasu i nie zastygają w swoim „starym” repertuarze. Dzięki temu podczas występów prezentuje niesamowitą i zachwycającą kompilację tego, co dawne z tym, co współczesne i przystępne widzowi XXI wieku. Działalność ZPiT „Kurpie Zielone” to nie tylko dbałość o dziedzictwo kulturowe, ale również odnajdywanie tego, co powoli odchodzi w zapomnienie, zaadaptowanie i prezentowanie w nowoczesnej formie - wedle potrzeb i oczekiwań. ZPiT „Suwalszczyzna” jest jednym z najstarszych zespołów folklorystycznych w Polsce. Od ponad 60 lat kontynuuje wielopokoleniowe dzieło, porywa do tańca, wzrusza i bawi popularyzując rodzimą kulturę.

Publiczność zgromadzona 11 czerwca w Amfiteatrze Opery i Filharmonii Podlaskie była więc świadkiem unikalnego widowiska, przepełnionych energią wyjątkowych układów tanecznych, których całości dopełniła muzyka na żywo. Współorganizatorem tego niezwykłego wydarzenia był Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

[ powrót ]