Folkowy stojak przy Spodkach

Fotoreportaż

Rusza tegoroczna edycja akcji Folk on the Street, organizowanej przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Dziś przed Spodkami WOAK odbyła się konferencja prasowa poświęcona nowemu stojakowi rowerowemu inspirowanemu sztuką ludową. Jego autorem jest białostocki designer rowerów Adrian Łucejko. W spotkaniu wzięli udział dyrektor WOAK w Białymstoku Cezary Mielko, wicemarszałek województwa podlaskiego Maciej Żywno oraz Katarzyna Zagłoba, koordynator Folk on the Street.

Folk on the Street organizujemy od 2012 roku. Akcja ma na celu pokazywanie kultury ludowej w sposób nowoczesny i atrakcyjny w naszej przestrzeni miejskiej. Kolejnym efektem tych działań jest właśnie ten stojak inspirowany motywami kultury białoruskiej i kurpiowskiej – wyjaśniał Cezary Mielko. 
Swojego zachwytu nad stojakami nie krył także Maciej Żywno: Misterne ornamenty i wzory ludowe, pokolorowane i wycięte w blaszanej płycie prezentują się naprawdę pięknie. Można w ten sposób pokazać, że nawet stojaki rowerowe mogą stać się sztuką użytkową, a wychodząc naprzeciw potrzebom coraz liczniejszej grupy rowerzystów, zachęcić miłośników dwóch kółek do odwiedzania instytucji takich jak WOAK i podkreślić, że są to miejsca, w których coś się dzieje, że są przyjazne osobom, które w różny sposób chcą tutaj być – podkreślał wicemarszałek.
 
Folk on the Street stanowi kreatywną i zaskakującą mieszankę inwencji artystów z tym, co na Podlasiu najlepsze, czyli bogactwem kultury ludowej. Murale, budki lęgowe, a teraz także stojaki rowerowe są wspaniałym nośnikiem promującym twórczość ludową jako dziedzinę nie tylko interesującą, ale również niebywale inspirującą, wpisującą się tym samym w wymiar współczesności. Dzięki połączeniu działań pracowników WOAK i artystów podlaski folk wyszedł na ulice i coraz śmielej zaczepia przechodniów. Wydaje się, że czasy, kiedy spotkanie z folklorem możliwe było tylko w skansenie bądź na festiwalach minęły bezpowrotnie. Należy podkreślić, że jest to już trzeci folkowy stojak, który powstał z inicjatywny WOAK. Dwa pozostałe ulokowane zostały w Janowie i Korycinie. A więc chwytamy za rowery i do zobaczenia przy stojaku!
[ powrót ]