Folk on the Street - powstał nowy mural

Fotoreportaż z konferencji prasowej

Największy ludowy mural w Polsce powstaje w ramach  Folk on the Street
 
Stało się tak, jak zapowiadaliśmy! Białystok wzbogacił się o piękny i wyjątkowo duży mural inspirowany tkaniną ludową. Prace jeszcze trwają, ale to co można już zobaczyć na wieżowcu przy ul. Radzymińskiej 18 w Białymstoku, budzi ogromne zainteresowanie przechodniów. Mural powstaje w ramach prowadzonej przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku akcji Folk on the Street, która łączy tradycję ludową ze street artem. Powstawały już murale i instalacje inspirowane ludową  legendą, podlaską gwarą, wycinanką czy koronką, tym razem artyści sięgnęli do tkaniny dwuosnowowej. Fani kultury ludowej i miłośnicy street artu pierwowzór nowego muralu mogą odnaleźć w pracy pt. „Pieczenie chleba”, której autorką jest pani Lucyna Kędzierska, uznana tkaczka z Wasilkowa.
Jestem bardzo dumna, że wzór mojej tkaniny dwuosnowowej został zauważony i stał się inspiracją dla artystów. Mural jest uwieńczeniem naszej wieloletniej tradycji tkania dywanów przekazywanej z pokolenia na pokolenia – mówiła ze wzruszeniem pani Lucyna. – Tutaj mamy pracę kobiety na wsi, czyli pieczenie chleba. Jako dziecko widziałam mamę, która piekła chleb w domu, i to stało się dla mnie ogromną inspiracją. Chciałabym, aby moja praca stała się przesłaniem, szczególnie dla młodzieży, że każdy temat można przenieść na tkaninę, że można wykorzystać każdy motyw – dodała tkaczka z Wasilkowa. 
Folk on the Street ma zachęcać artystów do szukania inspiracji w kulturze ludowej, a jednocześnie przekonywać, że zarówno folklor, jak i sztuka ludowa mogą być ciekawe, piękne i podane w nowoczesnej, atrakcyjnej formie. Przenoszenie tradycji ludowej w przestrzeń miejską okazało się doskonałym pomysłem – mówi Cezary Mielko, dyrektor WOAK. – Mieszkańcy przyjmują te ludowe akcenty z wielką sympatią. Pokochali dziewczynkę z konewką i jestem przekonany, że chłopiec z tkaniną też zdobędzie ich serca. Mural robi wrażenie, bo jest nie tylko piękny, ale i ogromny: ma 36 na 10 metrów. To największy mural w naszym regionie i największy inspirowany sztuką ludową w Polsce. 
 Mural, chociaż ciągle jeszcze w fazie tworzenia, już budzi duże zainteresowanie. Przechodnie przystają, dopytują, komentują. Dzięki niemu ulica zwyczajnie pięknieje. Miejsce jest wyjątkowe, ubogaca nasze osiedle, tworzy nową przestrzeń. Z WOAK-iem współpracujemy nie pierwszy raz. Powstał już mural przy ulicy Zwierzynieckiej, który także inspirowany jest sztuką ludową. Mam także nadzieję, że nie jest to ostatnia praca, którą udało nam się wspólnie stworzyć – podkreśla Stanisław Hołubowski, prezes Białostockiej Spółdzielni Mieszkaniowej. 
Autorami nowego muralu są członkowie białoruskiej grupy TAKTAK. Chcieliśmy, aby dziewczynka z konewką miała w Białymstoku kolegę. Dlatego też wymyśliłem tego chłopca – mówi Aliaksandr Blahiy. Znalazłem dużo informacji, przejrzałem podręczniki i książki dotyczące podlaskich strojów. Połączyłem te symbole i tak powstał ten mural.

Wszystkich serdecznie zapraszamy do oglądania nowego muralu. 
[ powrót ]