"Piękno naszych babć – powrót do natury"

Nie mogły przebierać w setkach luksusowych kremów, balsamów i malowideł. Nie znały cieni do powiek, pomadek i podkładów, a mimo to były piękne. Mowa o naszych babciach i prababciach. W czym tkwił sekret ich urody? W jaki sposób dbały o siebie? O tym przekonali się uczestnicy warsztatów „Piękno naszych babć – powrót do natury. Warsztaty pięknego ciała i domu” realizowanych przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku w Szudziałowie i Korycinie.

Warsztaty stanowiły kopalnię wiedzy o naturze, o wszystkim tym, co nas otacza, co znamy, ale być może nie do końca potrafimy docenić i wykorzystać. Uczestnicy spotkań dowiedzieli się, jak korzystać z ogromu bogactwa środowiska naturalnego – roślin i warzyw. Ponadto poznali właściwości i zasady uprawy ziół występujących na terenie Podlasia. Zaznajomili się i odkryli nowe sposoby wykorzystania produktów dostępnych na wyciągnięcie ręki, takimi jak mleko, miód, kit pszczeli, oleje roślinne, które z powodzeniem można wykorzystywać do produkcji domowych kosmetyków i środków czystości. Prowadzący odkryli przed uczestnikami sekrety dawnych receptur służących do wytwarzania kosmetyków i środków czystości.

Specjaliści wskazali źródła potencjalnych dochodów, jakie można uzyskać z działalności pozarolniczej opartej na lokalnych zasobach oraz dzięki przekazanej wiedzy podnieśli świadomość odbiorców produktów kosmetycznych wykonywanych w sposób ekologiczny, na bazie tradycyjnych receptur.

W programie warsztatów przewidziano także własnoręczny wyrób 3 produktów do pielęgnacji ciała ( kremy, mydło, sól do kąpieli) a także spotkanie poświęcone wytwarzaniu środków czystości (proszek do prania, proszek czyszczący, ocet ziołowy). 
W spotkaniach mogło wziąć udział 40 mieszkańców pochodzących z gmin Szudziałowo i Korycin, a także wielu późniejszych odbiorców publikacji. W każdej z miejscowości przeprowadzono dwudniowe, 4 godzinne bezpłatne warsztaty. 

„Piękno naszych babć – powrót do natury. Warsztaty pięknego ciała i domu” to projekt skierowany do osób posiadających gospodarstwa agroturystyczne lub zamierzających podjąć taką działalność w ramach odejścia od zajęć o charakterze rolniczym na rzecz usługowych. Działanie jest realizowane przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku, dzięki wsparciu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie. 

Informacji o całym projekcie można zasięgnąć w Dziale Sztuk Plastycznych WOAK (tel. 85 740 37 15).

Terminy warsztatów:

- Szudziałowo: 15 września 2017 r. (piątek) w godz. 16.00 – 20.00, 16 września 2017 r. (sobota) w godz. 10.00 -14.00, miejsce: Gminny Ośrodek Animacji Kultury i Rekreacji w Szudziałowie

- Korycin: 22 września 2017 r. (piątek) w godz., 16.00-20.00, 23 września 2017 r. (sobota) w godz. 10.00-14.00, miejsce: 

Partnerzy:

Gminny Ośrodek Animacji Kultury i Rekreacji oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Szudziałowie, Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Turystyki w Korycinie

Kontakt:

GOAKiR Szudziałowo - goakirszudzialowo_xl@wp.pl
GOKSiT Korycin - goksitkorycin@op.pl

 

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca PROW 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Materiał opracowany przez: Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku,
współfinansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich,
czyli II schematu Pomocy Technicznej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.


Wszystkich zainteresowanych współpracą z KSOW zapraszamy do rejestracji w bazie partnerów KSOW dostępnej na stronie www.ksow.pl oraz do odwiedzenia strony internetowej http://ksow.pl 
 

[ powrót ]