Rusza Podlaska Oktawa Kultur!

Barwne tańce i stroje, do tego piękna muzyka z różnych stron świata, a wszystko w atmosferze otwartości, różnorodności i wielokulturowości. Przed nami kolejna, jubileuszowa edycja Podlaskiej Oktawy Kultur. Zawitają do nas zespoły z Polski i kilkunastu  krajów świata. Od 26 do 30 lipca Białystok i wiele miejscowości województwa podlaskiego zamieni się w wielką scenę, na której zagości muzyka, taniec i śpiew. Jak co roku, główne koncerty odbędą się na placu przy Ratuszu w Białymstoku, ale występy zaplanowano również w 24 innych miejscowościach województwa podlaskiego. W tym roku Podlaska Oktawa Kultur świętuje swoje dziesięciolecie. Jest to wyjątkowy czas, dlatego też zaprosiliśmy wyjątkowe zespoły – mówił Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. – Wystąpi 28 świetnych zespołów z 11 państw świata. Będzie barwnie, kolorowo i różnorodnie. Jestem przekonany, że fani Oktawy się nie zawiodą.

Na festiwal zawitają zespoły, które występowały już w Białymstoku, m.in. Biełyje Rosy z Białorusi, chór Mdzlevari z Gruzji, zespół Klek z Chorwacji czy Chudesiya z Bułgarii, białostocka Sarakina czy Karolina Cicha. Będziemy też gościć nowe zespoły, np. Poimenikos Aylos z Grecji. Każdego dnia zaprezentują się różnorodne grupy; zespoły pieśni i tańca, chóry, zespoły instrumentalne, a nawet teatr.

Pierwszy festiwal odbył się w 2008 roku, pierwotnie miał na celu ukazanie dorobku zespołów, które kojarzone były z mniejszościami narodowymi zamieszkałymi w Białymstoku, ale z czasem ewoluował. Jak podkreśla Andrzej Dyrdał, dyrektor festiwalu: To olbrzymi sukces, ponieważ przez 10 lat istnienia zaprezentowali się artyści z 33 krajów świata. Festiwal nie jest typowy, ponieważ nie jest monotematyczny. Przyjeżdżają do nas zespoły taneczne, instrumentalne, folkowe, chóralne – formuła jest tak szeroka, że bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Doświadczenia z poprzednich lat pokazują, że nie tylko mieszkańcy naszego województwa, ale również turyści z różnych stron kraju i świata pokochali folklor i Podlaską Oktawę Kultur. Festiwal to już uznana marka, znana na całym świecie. Dzięki festiwalowi Białystok i województwo podlaskie stają się prawdziwą muzyczna stolicą wielokulturowości – podkreśla Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego. – Zarówno mieszkańcy województwa, jak i wszyscy, którzy odwiedzą Białystok i nasz region, dzięki niemu mogą w pigułce poznać wiele fantastycznych kultur.

Na czas Podlaskiej Oktawy Kultur Białystok staje się bardziej radosny, kolorowy i wręcz egzotyczny. Wszędzie można się natknąć na artystów z przepięknych strojach, którzy na jednym rogu ulicy zapraszają do tańca, a na drugim uczą grać na bębnach. Atmosfera jest wyjątkowa, a na rynku podczas koncertów znalezienie wolnego miejsca w kawiarni graniczy z cudem.

Tym razem nie sprawdzi się polskie przysłowie – od świętej Anki chłodne wieczory i poranki; myślę, że od 26 lipca wieczory będą bardzo gorące, interesujące i wielokulturowe, bo Białystok jest miastem wielokulturowym – zapewnia Tadeusz Truskolaski, prezydent miasta Białegostoku. – Rynek Kościuszki znów wypełni się po brzegi muzyką i tańcem, i wspaniałymi przeżyciami uczestników i widzów.

Program dziesiątej edycji Podlaskiej Otawy Kultur będzie wyjątkowy, bo wzbogacony o dodatkowe atrakcje. Oprócz pięknych i barwnych koncertów zaplanowano również dwa działania z cyklu „Pokochaj folklor”: warsztaty z etno designu oraz pokaz mody inspirowanej folklorem.

Podlaska Oktawa Kultury od wielu lat organizowana jest przy wsparciu Marszałka Województwa Podlaskiego i Prezydenta Miasta Białegostoku.

Szczegółowy program festiwalu i informacje o zespołach znajdują się na stronie imprezy: oktawa.woak.bialystok.pl

Fotoreportaż z konferencji prasowej:

 

[ powrót ]