Wystawa tkaniny L. Kędzierskiej

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku serdecznie zaprasza na wyjątkową wystawę tkactwa dwuosnowowego pani Lucyny Kędzierskiej z Wasilkowa. Prezentacja jest niezwykłą gratką nie tylko dla fanów tkactwa ludowego, ale także miłośników białostockich murali i zwolenników akcji Folk on the Street, od lat realizowanej z wielkim rozmachem i powodzeniem przez WOAK. Odwiedzający Spodki  będą mieli okazję obejrzeć m.in. Pieczenie chleba - dzieło, które stało się inspiracją do powstania wielkoformatowego muralu przy ul. Radzymińskiej 18, nad którym prace ruszają już na początku lipca.

Moja praca jest efektem kontynuacji wieloletniej rodzinnej tradycji zapoczątkowanej przez moją babcię. To ona nauczyła tego kunsztu moją mamę, a później moja mama mnie – wyznaje pani Lucyna Kędzierska.

Pomysły na wzory tkaczka czerpie z najbliższego otoczenia, gospodarstwa domowego, a niekiedy przedstawia dawne tradycje i obrzędy ludowe. Proces tworzenia tkaniny od początku do końca jest jej samodzielną pracą – poczynając od pozyskania materiału, przeobrażenia go w wełnianą nić po projekt wzoru i ostateczne wytkanie. I chociaż motywy zdobiące tkaniny nie są skomplikowane, raczej kanciaste i na pierwszy rzut oka łudząco przypominające piksele, to właśnie ta prostota stanowi o ich wyjątkowości.

Prace będzie można oglądać od 27 czerwca do 2 sierpnia 2017 r. w Spodkach WOAK przy ul. św. Rocha 14. Wstęp wolny.

Zachęcamy także do odwiedzania strony internetowej pani Lucyny Kędzierskiej i zapoznania się z jej twórczością:
http://www.utkane-welna.pl/ 

[ powrót ]