POK 2017 - zdjęcia

TRANSMISJA KONCERTÓW NA ŻYWO

Transmisję online białostockich koncertów na żywo można oglądać na kanale YouTube - proszę kliknąć na obraz poniżej lub na kanale YouTube w wyszukiwarce wpisać: "X Podlaska Oktawa Kultur na żywo"

Transmisja koncertów na żywo możliwa jest dzięki uprzejmości firmy HomeNet Internet Białystok


Dzień 1 - Parada zespołów i koncert inauguracyjny

W środę, 26 lipca, o 17.30 kolorową paradą na placu przy Rynku Kościuszki rozpoczęła się jubileuszowa X Podlaska Oktawa Kultur, której organizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Po barwnym korowodzie przyszedł czas na koncerty na placu miejskim. Żywiołowe tańce, kolorowe stroje, a do tego piękna muzyka z różnych stron świata do niedzieli 30 lipca zamienią Białystok w wielką scenę, gdzie gościć będzie folklor z całego świata.

W pierwszym dniu festiwalu zaprezentowali się artyści z Gruzji, Litwy, Rosji i Białorusi. O godzinie 18.00 koncert zainaugurował występ chłopięcego chóru Mdzelevari z Gruzji, który zaprezentował swoje rodzime pieśni ludowe. Następnie w atmosferę kultury i tradycji Litwy wprowadził widzów działający w Kownie Zespół Tańca Uniwersytetu im. Vytautasa Magnusa „Žilvitis”. Tradycyjne tańce kozackie takie jak „Molodyczka” czy „Kazaczok” zaprezentowała grupa Stanitsa z Rosji. Zaraz potem było można przekonać się jak brzmi składający się z drewnianych dzwonków tradycyjny instrument litewski – skrabala, zagrał na nim Regimantas Šilnikas – kompozytor, autor tekstów, absolwent Akademii Muzycznej w Kłajpedzie. Prawdziwą ucztą i zwieńczeniem pierwszego dnia festiwalu był koncert białoruskiego zespołu Biełyje Rosy, który występował w Białymstoku w ramach poprzednich edycji festiwalu i ma tu już spore grono swoich fanów. Członkowie tej grupy – zakorzenieni w tradycji białoruskiej – czerpią z niej inspirację, tworząc unikalne programy artystyczne w nowoczesnym stylu. Wspaniałe kostiumy tkane i haftowane przez białoruskich mistrzów, żywiołowa orkiestra operująca licznymi instrumentami, no i przede wszystkim zawodowi tancerze sprawili, że wszyscy pokochali folklor!

Do Białegostoku i 24 miejscowości województwa podlaskiego zawitały zespoły z różnych stron świata, które przez kilka dni będą oczarowywać nie tylko mieszkańców regionu, ale też turystów swoją muzyką, sztuką i folklorem. WOAK zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które co roku dostarcza artystom i uczestnikom niezapomnianych wrażeń i emocji!


Dzień 2 - Trwa podlaskie święto folkloru!

Po wczorajszej kolorowej paradzie i pierwszych występach na placu miejskim w Białymstoku przyszedł czas na kolejne atrakcje w ramach jubileuszowej X Podlaskiej Oktawy Kultur, której organizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

W drugim dniu festiwalu na placu przy Ratuszu zaprezentowali się artyści z Grecji, Białorusi, Czeczeni oraz Polski. Żywiołowe tańce, kolorowe stroje, a do tego piękna muzyka tradycyjna z różnych stron świata to już stały element festiwalu, WOAK zaprosił także na teatr, zajęcia animacyjne dla dzieci, stoiska rękodzielnicze i potężną dawkę muzyki współczesnej inspirowanej folklorem.

O godzinie 18.00, prezentacje koncertowe rozpoczął grecki zespół POIMENIKOS AYLOS – chór, orkiestra i zespół tańca ludowego. Zaraz po nich, białoruskie i rosyjskie pieśni ludowe, piosenki autorskie oraz polskie pieśni tradycyjne, zarówno z akompaniamentem orkiestry instrumentów ludowych, jak i a cappella zaprezentowała grupa GOŚCINIEC z Grodna. W nieco bardziej folkowe rytmy wprowadziła publiczność polsko-bułgarsko-czeska grupa SARAKINA wykonująca muzykę bałkańską, łącząc folk, jazz i world music. Zainteresowanych teatrem, WOAK zaprosił na oryginalny repertuar inspirowany zapomnianymi konwencjami teatralnymi i folklorem w wykonaniu TEATRU PIJANA SYPIALNIA z Warszawy. Następnie w atmosferę kultury i tradycji Kaukazu wprowadziła widzów grupa mieszkających w Białymstoku Czeczenów – Dziecięcy Zespół Taneczny LOWZAR, który ze swoimi występami znalazł się również w finale programu „Mam Talent”. Na koniec dnia był finał w nieco bardziej współczesnych aranżacjach muzycznych i tanecznych i do tego w polskiej obsadzie. Kompozycje stylizowane do współczesnej muzyki folkowej i jazzowej, zaprezentował zespół współpracujący z Teatrem Pijana Sypialnia – WODA NA MŁYN, a zaraz po nich mogliśmy usłyszeć brzmienie tradycyjnych instrumentów doprawione dużą dawką elektroniki i klezmerskie inspiracje, co w połączeniu z koncertową energią dało mieszankę wybuchową – KLEZMAFOUR

WOAK zaprasza wszystkich do wzięcia udziału w tym wyjątkowym wydarzeniu, które co roku dostarcza artystom i uczestnikom niezapomnianych wrażeń i emocji! Jeszcze do niedzieli 30 lipca, w Białystoku i 24 miejscowościach woj. podlaskiego można będzie podziwiać folklor z całego świata.


 Dzień 3 - Muzyczno-taneczna podróż z X Podlaską Oktawą Kultur

Po wczorajszych, energetycznych koncertach zaprosiliśmy na kolejną muzyczno-taneczną podróż w ramach jubileuszowej X Podlaskiej Oktawy Kultur, której organizatorem jest Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Dzięki artystom, którzy prezentowali się na białostockim rynku, objechaliśmy połowę Europy! Najpierw, dzięki zespołowi Kazaczata zawitaliśmy do dalekiej rosyjskiej Adygei. Kazaczata wprowadziła publiczność w repertuar swojej muzyki sakralnej, a także zaprezentowała utwory autorskie wykonywane przy akompaniamencie między innymi bałałajki czy bajana. Potem na Bałkany zabrał nas składający się z sekcji: folklorystycznej, muzycznej, wokalnej oraz z grupy grającej na gęślach zespół Srpski Vitezovi z Bośni i Hercegowiny, który przedstawił tańce i pieśni z Republiki Serbskiej oraz z Serbii. Tatarską kulturę przybliżyła nam znana i kochana przez białostoczan Karolina Cicha wraz z multiinstrumentalistą Bartem Pałygą. W swoich żywiołowych aranżacjach zaaplikowali widzom dawkę muzyki etnicznej, archaicznej i rockowej. Potem znów wróciliśmy do Rosji, tym razem z grupą Skaz, która specjalizuje się w wykonuje wiele gatunków muzyki, od ludowej po jazzową, a w swoich muzycznych aranżacjach wykorzystuje tradycyjne domry, bałałajki i bajany. Za sprawą gorąco witanego za każdym razem przez białostocką publiczność zespołu Chudesiya, poczuliśmy upał słonecznej Bułgarii. A już na sam koniec przenieśliśmy się w Karpaty z fantastyczną grupą Vołosi, która tworzy muzykę na wskroś nowoczesną i atrakcyjną dla współczesnego odbiorcy – wyrastającą z karpackich korzeni, ale noszącą w sobie znamiona jazzowej improwizacji, naładowaną rockową energią, pełną niezwykłych emocji.


 Dzień 4 - sobotni koncert na Rynku Kościuszki


Dzień 5 - finałowy koncert X Podlaskiej Oktawy Kultur

Za nami dziesiąta, jubileuszowa Podlaska Oktawa Kultur. Przez pięć dni – od 26 do 30 lipca – centrum Białegostoku żyło festiwalem. Codziennie do późnych godzin wieczornych Rynek Kościuszki rozbrzmiewał piękną muzyką z różnych zakątków globu, a publiczność gromkimi brawami nagradzała kunszt artystów z 11 państw świata.

Festiwal organizowany jest od 2008 roku przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku. Powstał, aby prezentować kulturę Polski i krajów związanych z zamieszkującymi województwo podlaskie mniejszościami, jednak z roku na rok się rozrastał i obecnie występują na nim zespoły z całego świata. Zgodnie z ideą festiwalu co roku przyjeżdżają do nas zespoły z Rosji, Ukrainy czy Białorusi, ale gościliśmy już grupy z tak odległych państw jak Japonia, Stany Zjednoczone, Indie, Nepal czy Ekwador – mówi Cezary Mielko, dyrektor WOAK. – Bardzo cieszy to, że wszystkie są równie gorąco przyjmowane przez mieszkańców naszego regionu. Ten festiwal to prawdziwe święto wielokulturowości.

Podczas tegorocznej Oktawy wystąpiło 28 zespołów. Prezentowały się na głównej scenie w Białymstoku oraz w 24 miejscowościach województwa podlaskiego. Z racji tego, że była to dziesiąta, jubileuszowa edycja, organizatorzy zaprosili nie tylko nowe grupy, ale też te, które gościły na imprezie w poprzednich latach. Owacje wzbudziły koncerty m.in. zespołu Vołosi, grupy tanecznej Woda na Młyn, Mdzlevari z Gruzji czy ukraińskiego Chóru im. Veryovki. Białostocka publiczność jak zwykle żywiołowo zareagowała też na Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”, działający przy WOAK.

Kurpie zaprezentowały się na festiwalu po czterech latach przerwy z dwoma nowymi układami: Wiosną na Podlasiu i Zrankozinami. Bardzo nas cieszy ciepłe ich przyjęcie przez widzów festiwalu, bo występy przed własną publicznością zawsze są bardziej stresujące – przyznaje Mariusz Żwierko, choreograf zespołu. – Dla mnie – i jako uczestnika, i jako widza – była to pierwsza Oktawa. Jestem pod ogromnym wrażeniem zarówno organizacji, jak i poziomu artystycznego festiwalu – dodaje

Oprócz barwnych koncertów podczas festiwalu odbywały się również imprezy towarzyszące. Obok białostockiej sceny stanęły stoiska z pamiątkami w ramach jarmarku rękodzieła ludowego. Chętni mogli również brać udział w animacjach plastycznych dla dzieci czy warsztatach z etno designu, a w sobotę na głównej scenie zaprezentowano modę inspirowaną folklorem autorstwa białostockiej projektantki Jolanty Nierodzik.

Organizatorzy nie spoczywają na laurach i już teraz rozpoczynają przygotowania do przyszłorocznej Podlaskiej Oktawy Kultur. Na razie nie zdradzają szczegółów, ale zapewniają, że jak zwykle będzie muzycznie, tanecznie i bardzo kolorowo!

[ powrót ]