Folk on the Street 2017

 

 Folk on the Street to akcja, którą Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zainicjował w 2012 roku. W swoim zamyśle miała ona przyciągać do folkloru ludzi młodych poprzez połączenie motywów ludowych ze sztuką ulicy. W ramach akcji powstało wiele instalacji i murali, m.in. ten najbardziej znany „Dziewczynka z konewką” przy białostockiej alei Piłsudskiego.

 
– Akcja powstała po to, by naszą podlaską tradycję przenieść na ulice, w przestrzeń miejską. Aby przekonać ludzi, że folklor może być inspirujący, ciekawy i piękny – wyjaśnia Cezary Mielko, dyrektor WOAK.
 
Tegoroczną edycję FotS rozpoczęła akcja stawiania stojaków rowerowych inspirowanych wzornictwem kurpiowskim oraz tkaniny dwuosnowowej i haftu pogranicza. Stanęły one w Białymstoku, Korycinie i Janowie, a wykonali je dwaj białostoccy projektanci rowerów: Adrian Łucejko i Adam Zdanowicz. Stojaki inspirowane kulturą ludową Podlasia są przykładem wykorzystania dziedzictwa kultury ludowej w nowoczesnej sztuce użytkowej.
 
Kolejne działanie zaplanowane jest na pierwsze dni lipca, kiedy to grupa artystów TAKTAK.by z Białorusi stworzy mural w Gminnym Ośrodku Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie. Będzie on przedstawiał korycińską tkaninę dwuosnowową, wykonaną przez lokalne tkaczki.
W przyszłym tygodniu rozpoczną się także prace nad tworzeniem muralu wielkoformatowego w Białymstoku. Zostanie on namalowany na wieżowcu przy ul. Radzymińskiej 18. W pracy zostanie wykorzystany wzór z tkaniny dwuosnowowej pt. „Pieczenie chleba” pani Lucyny Kędzierskiej, tkaczki z Wasilkowa. To będzie nie tylko największy mural w naszym województwie, ale i największy inspirowany kulturą ludową w Polsce! Tkaninę, która posłużyła jako inspiracja dla artystów, można oglądać do 2 sierpnia na wystawie prac tkackich pani Lucyny Kędzierskiej w Spodkach WOAK.
 
Folk on the Street 2017 to także instalacja artystyczna 3D „Prace w polu”. Jest ona rozszerzeniem pomysłu grupy Etnograff z Bielska Białej, która w 2011 roku przeniosła wzór rozety z jednej z bielskich kamienic na bele z sianokiszonką znajdujące się na górskim polu w Ustroniu Jaszowcu u podnóży Lipowskiego Gronia. Główne założenie „Prac w polu” to zaproszenie artystów oraz mieszkańców danego regionu do zapoznania się z lokalną kulturą ludową oraz inspirowania się nią w kolejnych działaniach. WOAK bowiem nie poprzestał tylko na Białymstoku – w ramach współpracy do akcji włączyły się Zielona Góra (dzięki Regionalnemu Ośrodkowi Animacji Kultury), gmina Puck (dzięki Ośrodkowi Kultury, Sportu i Turystyki) oraz Bielsko-Biała, miasto, w którym działa grupa Etnograff. Mieszkańcy z tych okolic zostaną zaproszeni do udziału w „Pracach w polu” – czyli do umieszczania na belach z sianokiszonką ludowych wzorów charakterystycznych dla danego regionu. 
WOAK ma nadzieję, że działanie w ramach Folk on the Street – tak jak cała akcja – zachęci do zainteresowania się lokalnym dziedzictwem kulturowym oraz w atrakcyjny sposób będzie promować polskie wzornictwo ludowe.
[ powrót ]