Meandry – zdjęcia

Fotoreportaż

MEANDRY – SZKOŁA MUZYKI TRADYCYJNEJ

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku wraz z Towarzystwem Przyjaciół Skansenu w Koźlikach zaprosił na tydzień ze śpiewem i tańcem tradycyjnym. MEANDRY – Szkoła Muzyki Tradycyjnej to nowa inicjatywa WOAK, zorganizowana w związku z jubileuszem 60-lecia WOAK i w odpowiedzi na coraz większe zainteresowanie szeroko pojętą tradycją i szukaniem własnych korzeni. W programie imprezy były warsztaty śpiewu ukraińskiego, tańców polskich i gry na akordeonie, a także tematyczne koncerty, spotkania ze śpiewaczkami, pokazy filmowe i wykłady. Wszystko odbyło się w pięknym skansenie w Koźlikach nad Narwią. Warunki były spartańskie, ale dzięki temu uczestnicy jeszcze bardziej wczuli się w klimat dawnych dni, kiedy wybrzmiewały pieśni i melodie, których się uczyli.


O zwrocie w kierunku kultury ludowej opowiadają akordeonista Andrzej Grzybowski i Dariusz Kryszpiniuk z WOAK-u - relacja Joanny Sikory na antenie Radia Białystok.


PROGRAM  (29 sierpnia – 3 września 2017, Koźliki nad Narwią)

WTOREK, 29.08

 • 18.00   KONCERT zespołu Podlaszanki z Gorodziska, wspólne śpiewanie

ŚRODA–PIĄTEK, 30.08–01.09

 • 10.00–12.00    WARSZTATY: śpiew
 • 13.00–15.00    WARSZTATY: śpiew
 • 16.00–18.00    WARSZTATY: akordeon
 • 18.00–20.00    WARSZTATY: taniec
 • 21.00–23.00    Film/Wykład/Koncert

SOBOTA, 02.09        

 • 10.00–12.00    WARSZTATY: śpiew
 • 13.00–15.00    WARSZTATY: śpiew
 • 16.00–18.00    WARSZTATY: akordeon
 • 18.00–24.00    KONCERT: grupy warsztatowe, zespół z Dobrywody, potańcówka, ognisko, kolacja

NIEDZIELA 03.09

 • 11.00   Wyjazd uczestników

WARSZTATY TRADYCYJNEGO ŚPIEWU UKRAIŃSKIEGO – prowadzenie: Iryna Slywczuk, Jura Kowalczuk. Warsztaty skierowane są zarówno do osób początkujących, jak i zaawansowanych. W ramach zajęć uczestnicy nauczą się utworów z północnego Polesia równieńskiego (w tym: melodii, tekstu, znaczenia itp.). W programie przewidziano m.in. pracę nad prawidłową emisją dźwięku, elementami wymowy, rytmem, frazowaniem, techniką oddechu oraz artykulacją i manierą wykonania charakterystyczną dla Polesia.

Iryna Slywczuk (Równe, Ukraina) – śpiewaczka wykonująca tradycyjny repertuar zachodniego Polesia równieńskiego, założycielka i kierownik kilku zespołów śpiewaczych. Brała udział w wielu konkursach śpiewu, prowadziła warsztaty w Polsce, Rosji, Serbii, Austrii i na Ukrainie.

Jura Kowalczuk  (Równe, Ukraina) – folklorysta, założyciel organizacji „Svicha”, śpiewak i animator związany z zespołami Horyna i Silska Muzyka. Od ponad 20 lat zaangażowany jest w wykonywanie i dokumentowanie muzycznego folkloru Polesia i Wołynia. Regularnie prowadzi warsztaty śpiewu tradycyjnego w Polsce i Ukrainie.

WARSZTATY TAŃCÓW TRADYCYJNYCH – prowadzenie: Dariusz Kryszpiniuk. Warsztaty skierowane są do osób początkujących i średniozaawansowanych, chcących nauczyć się podstaw tańców, które kiedyś królowały na wiejskich i miejskich potańcówkach. Uczestnicy zajęć poznają krok m.in. polki czy oberka, nauczą się wirowania w parze, po kole, zabaw w trójkach, czwórkach i parach.

Dariusz Kryszpiniuk (Białystok, Polska) – tancerz, nauczyciel tańca tradycyjnego, kierownik Działu Muzyczno-Teatralnego WOAK. Od 2003 roku tancerz ZPiT „Kurpie Zielone”. Od dwóch lat prowadzi w WOAK pierwsze w województwie cykliczne warsztaty polskich tańców tradycyjnych; poza tym prowadził zajęcia nie tylko w Polsce, ale i na Ukrainie (Międzynarodowy Etnofestiwal „Ladovytsi” w Chmielnickim). Brał udział w nagraniu płyty DVD „Tańce dawnej Suwalszczyzny” wydanej przez Stowarzyszenie Krusznia. Od niedawna próbuje swoich sił w grze na bębenku obręczowym.

WARSZTATY GRY NA AKORDEONIE – prowadzenie: Andrzej Grzybowski. Warsztaty skierowane są zarówno do osób początkujących, jak i zaawansowanych. Pozwolą  uczestnikom  zapoznać się  z akordeonem,  harmonią  i  różnymi  jej  odmianami  oraz  przybliżą  literaturę  muzyczną  dla  tych  instrumentów.  Warsztaty będą  okazją  do  wprowadzenia  w  muzykę  tradycyjnie  wykonywaną  na  akordeonie  oraz harmonii   pedałowej –   instrumencie   charakterystycznym   dla   regionu   Kurpi.   Podczas warsztatów  prowadzone  będą  dyskusje  o  historii,  budowie  i  wykorzystaniu  instrumentów, a także  zajęcia  praktyczne,  podczas  których  uczestnicy  będą  wspólnie  wykonywali najbardziej znane melodie tradycyjne z regionu Podlasia oraz Kurpi.

Andrzej Grzybowski (Ełk, Polska) – absolwent Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina w Warszawie, w klasie akordeonu profesora Klaudiusza Barana, studiował również w Conservatorio Statale di Musica „Luisa D'Annunzio” we Włoszech, pod kierunkiem Claudia Jacomucciego. Znany jest jako solista jak i kameralista występujący z wieloma znakomitymi artystami, jest laureatem krajowych i zagranicznych konkursów. Od stycznia 2017 roku ściśle współpracuje z Zespołem Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”. Poszukuje tradycyjnych brzmień, podróżując po Mazurach i Podlasiu i odkrywając tradycyjne instrumentarium. Jego pasją jest charakterystyczny dla regionu Kurpi instrument – harmonia pedałowa.

KONCERTY:

Folklorystyczny Zespół Śpiewaczy z Dobrywody – w składzie: Nina Jawdosiuk (ur. 1942), Walentyna Klimowicz (ur. 1943), Barbara Jakimiuk. Repertuar zespołu stanowią pieśni zaczerpnięte z własnej tradycji, przekazywane z pokolenia na pokolenie i zbierane wśród najstarszych mieszkańców wsi.

Podlaszanki grupa stworzona w 2010 roku przez Annę Tesluk (ur. 1939 r.), która wraz z  Nadzieją Osipiuk (ur. 1943 r.) były najmłodszymi członkiniami znanego i cenionego przez etnomuzykologów zespołu Krywczanki z Krzywca. Wykonują pieśni w lokalnej gwarze. W swoim repertuarze mają głównie dwugłosowe pieśni liryczne, a ponadto pieśni sianokośne, żniwne, weselne, wiosenne (tzw. ohulki) czy religijne. Obecnie oprócz Anny Tesluk i Nadziei Osipiuk w Podlaszankach śpiewa Anna Pawluczuk.

Bałamuty – zespół powstał w 2017 roku z miłości do folkloru, szczególnie z regionu Podlasia. Mistrzem członków grupy jest Piotr Juszkiewicz, skrzypek ze Zbucza niedaleko Bielska Podlaskiego, który zmarł w 2016 roku w wieku 104 lat. Chcąc, by jego muzyka wciąż żyła, Bałamuty stawiają sobie za cel zachęcenie słuchaczy do odkrycia na nowo tradycyjnej muzyki Podlasia.

Dobryna – zespół powstał w 2013 roku w Białymstoku i wykonuje autentyczne pieśni ukraińskie z Podlasia i Ukrainy bez akompaniamentu muzycznego. Składa się z kilkunastu młodych ludzi z różnych zakątków Podlasia. W 2017 roku grupa zajęła II miejsce w Kategorii „Folklor – kontynuacja” podczas 51. Ogólnopolskiego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu.

Julita Charytoniuk – kulturoznawca, pedagog, wokalistka-śpiewaczka, instruktorka rękodzieła artystycznego, absolwentka Podyplomowych Studiów Etnomuzykologicznych na UW, doktorantka muzykologii Instytutu Sztuki PAN. Uczestniczka i koordynatorka projektów muzycznych oraz ekspedycji badawczych na terenie Podlasia i Polesia (ukraińskiego i białoruskiego). Prowadzi badania naukowe, dokumentuje pieśni i uczy się ich od wiejskich wykonawców, realizuje warsztaty śpiewu tradycyjnego oraz projekty związane z kulturą tradycyjną, nagrywa, opracowuje i wydaje płyty z podlaskim repertuarem. Jest założycielką i kierownikiem muzycznym grupy Południce wykonującej tradycyjne pieśni polskie i ukraińskie. Podczas koncertu Podlaszanek będzie towarzyszyła zespołowi. Po koncercie poprowadzi wspólne śpiewanie nadnarwiańskich pieśni. 

POKAZY FILMOWE:

"Takich pieśni sobie szukam" (reż. Jagna Knittel, Polska 2008, 35’) – film powstał pod wpływem spotkania dwóch światów: młodych ludzi z miast, miłośników muzyki tradycyjnej, którzy dotarli na Polesie w poszukiwaniu archaicznych pieśni, z wiejskimi artystami, śpiewakami z poleskich wsi Perebrody i Stari Koni (pogranicze ukraińsko-białoruskie). 

"Olmany" (reż. Jagna Knittel, Polska 2012, 40’) – tytułowe Olmany to wieś na południu Białorusi, położona na skraju największego w Europie obszaru bagien. Archaiczny świat, który pamiętają, wciąż żyje w tamtejszych ludziach. Zachował się w pieśniach, w opowieściach, w sposobie myślenia. Wraz z charyzmatyczną przewodniczką, Saganichą, udajemy się w głąb bagien, słuchając barwnych historii o miejscach świętych i przeklętych.

Jagna Knittel – etnolożka, dziennikarka, dokumentalistka i wokalistka. Od 20 lat zajmuje się muzyką tradycyjną. Podróżuje na Ukrainę, Białoruś, do Rosji, w poszukiwaniu osób pamiętających dawne pieśni i dawny wiejski świat. Dokumentuje zarówno te spotkania jak i relacje ze środowiskiem młodych ludzi, odkrywających dziś dla siebie muzykę tradycyjną. Śpiewa w zespołach Z lasu i Warszawa Wschodnia.

WYKŁAD:

„Górna Narew – dolina, której nie znacie” – Dolina Górnej Narwi łączy Puszczę Białowieską z Narwiańskim Parkiem Narodowym, obejmuje odcinek rzeki od zbiornika Siemianówka do Suraża. Należy do najcenniejszych obszarów bagiennych Europy. O wyjątkowości tego terenu decyduje zachowanie rozległych mokradeł nadrzecznych o dużym stopniu naturalności siedlisk i procesów bagiennych. W dolinie nie zostały przeprowadzone żadne prace melioracyjne, zachował się zatem naturalny charakter rzeki meandrującej oraz rozbudowana sieć starorzeczy. Występowanie zalewów wiosennych oraz ekstensywna gospodarka łąkarska pozwoliły na zachowanie się naturalnych ekosystemów mokradłowych, a urozmaicona rzeźba dna doliny sprzyja różnorodności siedlisk. Związane z tym bogactwo roślinności i ornitofauny pozwoliło na zgłoszenie odcinka Suraż – Bondary jako specjalnego obszaru ochrony siedlisk w ramach sieci ekologicznej Natura 2000. Wykład poprowadzi Mirosław Stepaniuk – geograf, krajoznawca, regionalista.

[ powrót ]