Kraina wątku i osnowy – warsztaty

Projekt „Kraina wątku i osnowy” realizowany przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku ma na celu promowanie bogactwa tradycji tkackich nie tylko wśród osób dorosłych,  ale także wśród młodzieży. Już w najbliższy weekend w Korycinie i Janowie –czyli w gminach skupiających największą ilość aktywnych tkaczek – rozpoczną się trzy rodzaje warsztatów, podczas których inspiracją będzie tradycyjne wzornictwo i technika tkacka. Na młodych warsztatowiczów czekają zajęcia z etno desingu, animacji poklatkowej czy krajki – a wszystkie poprzez wykorzystanie nowoczesnych form – mają być pretekstem do zainteresowania, ożywienia i promowania tradycyjnego tkactwa.
 

 
Obecnie większość młodzieży interesuje się modą i multimediami, a WOAK chce wykorzystać to zainteresowanie i zaproponować działania warsztatowe popularyzujące ginące rękodzieło. Spotkania mają uświadomić młodym ludziom, że tradycyjne wzory są nie tylko piękne i obecnie bardzo modne, ale że można wykorzystać je w sztuce użytkowej. W programie przewidziano zajęcia teoretyczne, jak i praktyczne. W części teoretycznej zaplanowano spotkanie z działającą na terenie Podhala, projektantką  Anetą Larysą Knap, twórczynią marki Folk Design. Artystka w swoich projektach wykorzystuje charakterystyczne tradycyjne motywy góralskie, łącząc je z innymi materiałami i nowoczesnymi fasonami. Prócz tego swoją pasją i doświadczeniem z młodzieżą podzielą się lokalne twórczynie ludowe.  W części praktycznej przewidziano trzy tematy. Na początek warsztaty pod nazwą „Etno Design”, które to mają zachęcić uczestników do samodzielnego przenoszenia motywów ludowych za pomocą szablonów oraz folii z nadrukiem na elementy odzieży, torby, itp. Następnie w związku z tym, że w rejonie Korycina oraz Janowa szczególnie żywa była tradycja obrzędowego wykorzystania tkanego pasa, a obecnie odchodzi niestety w zapomnienie, WOAK przygotował warsztaty „Krajki w nowoczesnej formie”, które będą odwołać się do tej tradycji, ale w nowej formie. Wstępem będzie spotkanie z projektantem, zaś zasadnicza część skupi się na tkaniu, które to dzięki zastosowaniu wielorakich rozwiązań kolorystycznych powinno przynieść młodzieży sporo satysfakcji. Ostatnią propozycją będą zajęcia z animacji poklatkowej, gdzie młodzież podejmie się tworzenia własnego filmu w oparciu o tradycję i wzornictwo tkanin dwuosnowowych. Bazowanie na ornamentach zaczerpniętych z tradycyjnych tkanin będzie też skutecznym sposobem ich poznawania i promocji. Na bezpłatne warsztaty można się jeszcze zapisać, za pośrednictwem lokalnych ośrodków kultury:
- Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Janowie, ul. Sokólska 18, tel. 85 7216043,
- Gminnego Ośrodka Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie, ul. Knyszyńska 2a, tel. 85 722 91 87
 
Informacji o całym projekcie można zasięgnąć w Dziale Sztuk Plastycznych WOAK (tel. 85 740 37 15) oraz na stronie www.dwuosnowowa.pl
 
HARMONOGRAM WARSZTATÓW

Zajęcia teoretyczne
- Janów, 16 września 2017 r. w godz. 9.00-16.00
- Korycin, 16 września w godz. 11.00-18.00

Warsztaty „Etno Design”
- Janów, 18-19 września 2017 r. w godz. 16.00-19.00
- Korycin, 20-21 września 2017 r. w godz. 16.00-19.00

Warsztaty „Krajki w nowoczesnej formie”
- Janów, 18-19 września 2017 r. w godz. 16.00-19.00
- Korycin, 20-21 września 2017 r. w godz. 16.00-19.00

Warsztaty animacji poklatkowej
- Janów, 23 września 2017 r. w godz. 9.00-13.00, następne terminy do uzgodnienia na spotkaniu
- Korycin, 23 września 2017 r. w godz. 14.00-18.00, następne terminy do uzgodnienia na spotkaniu

Projekt „Kraina wątku i osnowy” dofinansowany jest przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego w Warszawie.

 

[ powrót ]