Jubileusz 60-lecia WOAK

Fotoreportaż

Jak na tak zacny jubileusz przystało – ten rok był dla Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku wyjątkowy. Festiwale, warsztaty, koncerty, wystawy, a wszystko  w nowoczesnej, atrakcyjnej formule. WOAK już od 60 lat skutecznie działa w kulturze. W tym czasie dziesiątki tysięcy dorosłych, młodzieży i dzieci miały okazję poznać placówkę, wziąć udział w zajęciach edukacyjnych, czy imprezach kulturalnych. Z oferty instytucji korzystali nie tylko białostoczanie i mieszkańcy województwa, ale także goście z zagranicy.
 
Z okazji 60 urodzin WOAK przygotował dla swoich przyjaciół i sympatyków niespodziankę – niecodzienny spektakl będący połączeniem muzyki, tańca, śpiewu i teatru. 5 listopada na deskach Opery i Filharmonii Podlaskiej na jednej scenie, obok siebie wystąpili – działające przy WOAKu: Zespół Pieśni i Tańca Kurpie Zielone, Kabaret Seniorów Szpilka oraz Chór im. Stanisława Moniuszki, do tego grupy tańca nowoczesnego, kuglarze i instrumentaliści. A wszystko to w wyjątkowej aranżacji, jakiej jeszcze nie było. Zaproszenie przyjęła nawet słynna białostocka „Dziewczynka z konewką”!
 
„To wielka radość widzieć tak wielu przyjaciół. – mówił Cezary Jan Mielko, Dyrektor WOAK w Białymstoku - Od sześćdziesięciu lat Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku chroni kulturowe dziedzictwo, kształci kadry kultury i animuje działalność kulturalną w regionie. To wielkie wyzwanie, a jednocześnie ogromna satysfakcja. Każdego roku podejmujemy mnóstwo działań – od wielkich festiwali, poprzez koncerty, warsztaty, kursy, wystawy, przeglądy, po konkursy. Uważnie wsłuchujemy się w głosy naszych odbiorców i  dostosowujemy naszą ofertę do ich oczekiwań  – dodał.
 
Zgromadzeni w niedzielne popołudnie w Operze goście odbyli krótką wyprawę w kulturalny świat WOAK-u, ukazujący potencjał instytucji. Bo Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury to przede wszystkim kreatywni ludzie, ich pomysły, projekty i ich praca. Jubileusz był doskonałą okazją, aby docenić zasłużonych pracowników instytucji. Kilkanaście osób zostało uhonorowanych  Złotymi  i Srebrnymi Medalami za Długoletnią służbę oraz Odznaką Zasłużony dla Kultury  Polskiej. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku otrzymał Odznakę Honorowa Województwa Podlaskiego.
 
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku to wyjątkowa instytucja z tradycjami, która od sześćdziesięciu lat jest wiodącym ośrodkiem kultury w regionie. Oprócz sztandarowych przedsięwzięć, takich jak Podlaska Oktawa Kultur czy Folk on the Street, WOAK ściśle współpracuje i wspiera gminne instytucje kultury z terenu całego województwa podlaskiego – mówił Maciej Żywno, Wicemarszałek Województwa Podlaskiego -  Pracownicy WOAK-u od lat kształcą instruktorów, prowadzą warsztaty, uczą organizacji i promocji imprez. Życzę im nieustającego zapału w kulturalnym zasilaniu naszego regionu.
 
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku ma trzy główne zadania: chronić dziedzictwo kulturowe, animować działania kulturalne i kształcić kadry kultury w regionie. Wszystko to znalazło swoje odzwierciedlenie w jubileuszowych przedsięwzięciach.
 
Autorem scenariusza i reżyserem koncertu jubileuszowego był Mariusz Żwierko - choreograf ZPiT Kurpie Zielone.
[ powrót ]