Konkurs „EKO-gwiazdka” - zdjęcia

Fotoreportaż z podsumowania konkursu:

Korki, mech, gazety, butelki, płatki kosmetyczne – okazuje się, że wszystko to można wykorzystać. Ponad 400 pięknie wykonanych ozdób świątecznych napłynęło na konkurs „EKO-gwiazdka” zorganizowany przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku w ramach projektu „EKO-kulturalni”. 
Ożywić zainteresowanie polską tradycją ludową związaną ze świętami Bożego Narodzenia poprzez plastykę obrzędową, rozwijać umiejętności plastyczne dzieci i młodzieży oraz promować rodzinne spędzanie wolnego czasu – to główne cele, które przyświecały organizatorom konkursu. Istotne było przy tym wykorzystanie materiałów naturalnych i surowców wtórnych zgodne z ideą upcyklingu, polegającą na przekształcaniu niepotrzebnych przedmiotów i materiałów w coś wartościowego i funkcjonalnego.
Takie działania realizujemy po raz kolejny. W latach poprzednich była choinka i szopka, a tym razem tematem przewodnim stała się gwiazdka. Gwiazdka, którą można zawiesić na czubku choinki, albo też gwiazdki, które możemy wykorzystać jako dekoracje na całej choince – mówił Cezary Mielko, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku. To już kolejna edycja, która cieszy się tak dużym zainteresowaniem. EKO-gwiazdka jest podsumowaniem i zarazem trzecim działaniem w ramach szerszego projektu pod nazwą EKO-kulturalni. Mieliśmy warsztaty dla nauczycieli, plener malarski, a dzisiaj możemy podziwiać te piękne ozdoby świąteczne.
 
„EKO-kulturalni – plener, konkurs i warsztaty upcyklingu” to kilka etapów różnorodnych działań animacyjnych skupionych wokół ekologii. Najpierw sami nauczyciele i instruktorzy z ośrodków kultury województwa podlaskiego uczestniczyli w sześciu dwudniowych warsztatach, gdzie uczyli się twórczo podchodzić do surowców wtórnych. Końcowy efekt tych spotkań można było zobaczyć 11 grudnia 2017 roku w Spodkach WOAK w Białymstoku. Dzieci i młodzież, zainspirowane przez swoich nauczycieli i instruktorów, wykonały ekologiczne gwiazdy świąteczne.
Konkurs miał na celu udowodnić, że można zrobić coś z niczego. Codziennie wiele rzeczy trafia do kosza, a okazuje się, że przy odrobinie kreatywności można z nich stworzyć przedmioty niesamowite i z pewnością niepowtarzalne – przekonuje Krystyna Kunicka, kierownik Działu Sztuk Plastycznych WOAK w Białymstoku. Zachęcamy, aby inspirować się dzisiaj obejrzanymi pracami, aby samodzielnie spróbować stworzyć dekoracje na zbliżające się święta. Wykorzystując własne pomysły, poświęcając czas, pobudzając kreatywność, sprawimy, że święta będą na pewno ciekawsze. Wiele przedmiotów możemy kupić w sklepie, ale to te zrobione własnoręcznie cieszą najbardziej. To również doskonały pomysł na prezent dla bliskiej osoby.

 

Projekt „EKO-kulturalni” został dofinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Galeria nagrodzonych prac:

 

Wręczenie nagród i otwarcie wystawy odbyło się 11 grudnia 2017r., o godz. 11.00 w Spodkach WOAK, ul. św. Rocha 14

DOKUMENTY DO POBRANIA:
PROTOKÓŁ JURY

Informacji o konkursie udziela Dział Sztuk Plastycznych WOAK,
tel. 85 740 37 15
galeria@woak.bialystok.pl

[ powrót ]