„Różnorodna Wspólna Niepodległa”

Fotoreportaż z konferencji:

Różne narodowości, różne kultury, różne religie – jedna Niepodległa. Do wspólnego świętowania rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja pn.: „Różnorodna Wspólna Niepodległa” zaprasza w czwartek 3 maja, o godzinie 15.00 na dziedzińcu Pałacu Branickich zarząd województwa podlaskiego oraz Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

To ważne i piękne święto narodowe. Chcę abyśmy świętowali je radośnie i z głębokim przekonaniem że Niepodległa jest Wspólna. Mamy różne narodowości, rożne kultury i różne religie – i jedną Niepodległą. Wspólną Niepodległą. Pamiętajmy o tym i cieszmy się tym. Cieszmy się tą różnorodnością, bo to nasze bogactwo. Zwłaszcza bogactwo naszego regionu. - mówił wicemarszałek Maciej Żywno - Często się mówi, że w Konstytucji 3 maja przejawiła się dusza naszego narodu. Pamiętajmy, że ta dusza była i jest wielonarodowa, różnorodna i przez to jeszcze piękniejsza.

Program spotkania organizatorzy przygotowali wspólnie z przedstawicielami zamieszkałych w regionie mniejszości narodowych, etnicznych i religijnych.
Rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja to radosne święto, przygotowaliśmy więc 3 godziny doskonałej zabawy – zachęcał Cezary Mielko, dyrektor WOAKu - i rodzice i dzieci i seniorzy znajdą coś dla siebie. Będzie bowiem muzyka, taniec, gry i zabawy i wreszcie degustacje przysmaków. To świetna oferta na majowe popołudnie.

Na scenie zaprezentują się zespoły wokalno-taneczne reprezentujące kulturę białoruską, ukraińską, litewską, tatarską, żydowską i cygańską (tatarski Buńczuk, ukraińska Hiłoczka, białoruski As i Podlaski Wianek ze Stowarzyszenia AB-BA, Rada Dance Art, zespół taneczno-wokalny z Puńska, Kapela Jankiela, czeczeński Lovzar i Kurpie Zielone)

Po krótkim występie zespoły zaproszą wszystkich uczestników do wspólnej tanecznej zabawy. Będą uczyć podstawowych kroków swoich najbardziej popularnych tańców narodowych. Jednocześnie będą trwały warsztaty kulinarne. Będzie można posmakować kawioru po żydowsku, litewskiego mrowiska, busłowych (bocianich) łap, czy tatarskich przysmaków. Dla całych rodzin animatorzy z WOAKu, oraz ELEOSu przygotują gry i zabawy integracyjne. Z Bielska Podlaskiego przyjadą instruktorki etno-designu, będzie można ozdobić torby pięknymi wzorami ludowymi. Wreszcie na koniec – wspólny – wielonarodowy polonez, który poprowadzą tancerze z zespołu Kurpie Zielone.

Świętujmy razem bo Niepodległa jest Wspólna.

[ powrót ]