240 tys. na projekty kulturalne

Fotoreportaż

240 tysięcy złotych na działania kulturalne w województwie podlaskim. Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku przyznał dotacje na 37 projektów kulturalnych w całym regionie.

Umowy z WOAK-iem podpisane, można ruszać z realizacją projektów. 240 tysięcy złotych to pieniądze, za które w regionie można zrobić dużo dobrego dla kultury. W sumie uda się zrealizować aż 37 ciekawych przedsięwzięć. Samorząd województwa podlaskiego przeznaczył 100 tysięcy na 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Pieniądze te trafią do dwudziestu podlaskich gminnych ośrodków kultury na inicjatywy związane z rocznicą odzyskania niepodległości, z kształtowaniem patriotyzmu.
W każdym ośrodku kultury, wiejskiej świetlicy są wspaniali animatorzy, którzy mają ciekawe, niebanalne pomysły i zwykle jeden problem – brak pieniędzy. Czasami potrzeba  tysiąca złotych, czasami trzech, a czasami pięciu tysięcy. I właśnie tu chcemy pomóc – przekonuje Maciej Żywno, wicemarszałek województwa podlaskiego – Wiem, że wpłynęło mnóstwo wspaniałych projektów z całego regionu. Będą koncerty, rajdy, warsztaty, publikacje – wiele atrakcyjnych dla lokalnej społeczności działań.  Dzięki temu będzie można w całym regionie  godnie i ciekawie świętować setną rocznicę odzyskania niepodległości. By nasi mieszkańcy, mieszkańcy województwa podlaskiego mieli okazję poczuć tę wyjątkową rocznicę i świętować ją na swój własny, zaproponowany przez siebie sposób.
W ramach Pomostu dla Niepodległej WOAK dofinansuje projekty w wysokości do 5 tysięcy złotych. Działania ruszają w całym regionie już teraz i potrwają do połowy listopada.
100 tysięcy na Niepodległą to nie wszystko. Podlascy animatorzy dostaną jeszcze 140 tysięcy z programu Podlaski Pomost Kultury. Za te pieniądze uda się zrealizować 17 projektów dla dzieci i młodzieży. 
Spośród ponad pięćdziesięciu wniosków jury wybrało siedemnaście najciekawszych projektów i te otrzymają dofinansowanie w wysokości od 6 tysięcy do 12 tysięcy złotych. Będą to bardzo ciekawe działania, takie jak artystyczne instalacje, warsztaty czytania performatywnego na podstawie tekstów poetyckich twórców lokalnych, warsztaty muzyczno-taneczno-teledyskowe, przewodnik po Podlasiu, tworzenie legendy czy gry terenowej – podkreśla Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u. – Zależy nam na tym, aby pieniądze na kulturę trafiały nie tylko do dużych miast, ale do tych małych miejscowości, gdzie liczy się każda złotówka. Myślę, że w ostatnich latach nam się to udaje. Przede wszystkim dzięki grantom, realnemu wparciu konkretnych działań.
WOAK realizuje Podlaski Pomost Kultury już po raz trzeci, wspólnie z Narodowym Centrum Kultury, w ramach Bardzo Młodej Kultury. W tym roku wartość projektu to  235 tysięcy złotych, w tym  95 tysięcy od zarządu województwa, 140 tysięcy z Narodowego Centrum Kultury. Program ma służyć wzmacnianiu edukacji kulturowej dzieci i młodzieży. Ma uczyć młodych ludzi zarówno uczestniczenia w kulturze, jak i jej tworzenia. Zakłada szeroką współpracę środowisk lokalnych, zwłaszcza animatorów i edukatorów.
[ powrót ]