350-lecie przybycia kamedułów nad Wigry


 

Fotoreportaż z konferencji prasowej


Tegoroczne obchody jubileuszu 350-lecia przybycia Kamedułów nad Wigry wpisują się w 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości i związane są z organizacją wielu wydarzeń o charakterze patriotycznym, religijnym, kulturalnym, naukowym oraz turystycznym. Uroczystości organizowane są przy wsparciu samorządu województwa podlaskiego.
 
Pokamedulski Klasztor w Wigrach to jedna z perełek naszego regionu –podkreśla Członek Zarządu Województwa Podlaskiego Bogdan Dyjuk – chcieliśmy przy okazji tego jubileuszu przypomnieć i zainteresować mieszkańców naszego regionu i turystów, że warto przyjechać tu na północ naszego województwa i dla tego jako samorząd aktywnie włączamy się w szereg przedsięwzięć artystycznych, turystycznych czy inwestycyjnych.

Uroczyste obchody rozpoczęła majowa sesja naukowo-historyczna poświęcona Ojcom Kamedułom. W kolejnych miesiącach planowane są wydarzenia promujące dziedzictwo kulturowe oraz aktywne formy spędzania wolnego czasu dla dzieci, młodzieży, mieszkańców województwa podlaskiego oraz turystów.
Bardzo się cieszymy, że za sprawą tego jubileuszu możemy zaznaczyć i pokazać jak wiele ważnego nam przywieźli ojcowie Kamedułowie i jednocześnie pozostawili nam zadanie żebyśmy to dziedzictwo kulturowe kontynuowali i przekazywali dalej, w związku z tym wszystkie te uroczystości i wydarzenia mają temu służyć. – mówi ks. Jacek Nogowski, prezes Fundacji Wigry Pro.
 
Kalendarz imprez jest bardzo bogaty i  każdy może znaleźć w nim coś dla siebie, ponieważ są zarówno rajdy, wystawy, koncerty, kino plenerowe, jak i sesje popularno-naukowe, plenery rzeźbiarskie i malarskie. Nie można zapomnieć też o jarmarku wigierskim 15 sierpnia i dożynkach wojewódzkich 26 sierpnia.
W działalności Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury w Białymstoku jednym z priorytetów jest ochrona dziedzictwa kulturowego i narodowego. Większość jubileuszowych propozycji właśnie temu służy. Pielęgnujemy i popularyzujemy podlaską obrzędowość i zwyczaje podczas dożynek, tradycyjne rękodzieło podczas jarmarku, sztukę ludową podczas plenerów. Chcemy żeby w tym szczególnym roku dwóch jubileuszów słowo tradycja stało się wśród mieszkańców naszego regionu słowem modnym, popularnym i bliskim sercu – podkreśla Cezary Mielko, dyrektor WOAK-u

SZCZEGÓŁOWY KALENDARZ WYDARZEŃ ARTYSTYCZNYCH:

 • 21.07.2018 – „Turystycznie nad Wigrami – jubileuszowe spotkania z dziedzictwem pokamedulskim”: rajd rowerowy, zwiedzanie obiektu poklasztornego z opowieściami i legendami, projekcja kina plenerowego – ogrody klasztorne. Otwarta impreza promująca aktywne formy spędzania wolnego czasu dla dzieci, młodzieży, mieszkańców woj. podlaskiego oraz turystów.
 • 21.07-31.08.2018 – Wystawa Leszka Mądzika „Sacrum miejsca” – duża galeria
 • 22.07.2018 – Konferencja „Europa Christi” – duża galeria
 • 28.07.2018 – „Turystycznie nad Wigrami – jubileuszowe spotkania z dziedzictwem pokamedulskim”: gra terenowa, zwiedzanie obiektu poklasztornego z opowieściami i legendami, koncert zespołu szantowego, pokazy rzemiosła, ognisko – ogrody klasztorne. Otwarta impreza promująca aktywne formy spędzania wolnego czasu dla dzieci, młodzieży, mieszkańców woj. podlaskiego oraz turystów.
 • 04.08.2018 – Plener rzeźbiarski na 100-lecie odzyskania niepodległości Polski – ogrody klasztorne
 • 11.08.2018 – Inscenizacja zdarzeń z zakończenia I wojny światowej i odrodzenia się Państwa Polskiego – mała galeria/ogrody klasztorne
 • 15.08.2018 – Odpust Wniebowzięcia NMP i Jarmark Wigierski
  godz. 13:00 – msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem Wojska Polskiego oraz występ orkiestry kameralnej i chóru mieszanego w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – kościół/ogrody klasztorne
 • 18.08.2018 – Kino plenerowe: projekcja filmu fabularnego „Florian” o tematyce niepodległościowej – ogrody klasztorne
 • 25.08.2018 – Prelekcja: „Bohaterowie Suwalszczyzny 1918-1920” – mała galeria
 • 26.08.2018 – Dożynki wojewódzkie, powiatowe, gminne i parafialne
 • 09.09.2018 – Koncert orkiestry kameralnej i chóru pod kierownictwem Grzegorza Gerwazego Gorczyckiego w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości – kościół
 • 15-16.09.2018 – Europejskie Dni Dziedzictwa
 • 15.09.2018 – Konferencja „ Pokamedulski Klasztor w Wigrach kolebką dziedzictwa kulturowego Suwalszczyzny” w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa
 • 23.09.2018 – Koncert zespołu Trio A’tre w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości – kościół
 • 24-30.09.2018 – Plener malarski z prof. Andrzejem Strumiłłą
 • 14.10.2018 – Obchody Dnia Papieskiego – koncert zespołu Zdążyć Przed Północą – kościół
 • 21.10.2018 – Koncert zespołu Trio A’tre w ramach obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości
 • 11.11.2018 – Msza św. w intencji Ojczyzny w 100-lecie odzyskania Niepodległości przez Polskę

Pokamedulski Klasztor w Wigrach z XVII wieku jest jednym z najważniejszych obiektów dziedzictwa kulturowego Polski i Europy. Wpisany jest do rejestru zabytków, który posiada wyjątkową wartość historyczną, artystyczną, religijną oraz naukową. Klasztor położony jest na półwyspie w centrum Wigierskiego Parku Narodowego. Przez Wigry przebiega szlak św. Jakuba, który od 1993 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO oraz dwa szlaki papieskie (Szlak Papieski Tajemnice Światła Ełk-Wigry oraz Kajakowy Szlak Papieski Tajemnice Zawierzenia Wigry-Studzieniczna).


fot. Piotr Malczewski

Więcej informacji na stronie www.fundacja.wigry.pro 

 

[ powrót ]