W poszukiwaniu i przekazywaniu folkloru

Fotoreportaż


Finał kolejnego Przeglądu Kapel i Śpiewaków Ludowych Województwa Podlaskiego odbył się 9 września w Podlaskim Muzeum Kultury Ludowej.

Głównym celem organizacji przeglądu jest upowszechnianie i podtrzymywanie tradycyjnej muzyki, śpiewu, tańca i gwary, wspieranie rozwoju tradycji lokalnych oraz ich promocja oraz zachowanie folkloru dla młodszych pokoleń i środowisk twórczych.

Podczas przeglądu zostali wybrani przedstawiciele województwa na 53. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym 2019:
w kategorii zespołów śpiewaczych:
Zespół Śpiewaczy „Długołęczanki”
Zespół „Rodyna”

w kategorii „mistrz-uczeń”:
Anna Petrovska, Kalisa i Daria Petrovska

w kategorii solistów śpiewaków:
Maja Zamojska

Uczestnicy oceniani byli w następujących kategoriach: kapele ludowe, których skład i repertuar jest zgodny ze wzorami rodzimego folkloru; soliści instrumentaliści grający na tradycyjnych instrumentach ludowych; śpiewacy ludowi; zespoły śpiewacze (bez towarzyszenia instrumentalnego); pary i grupy taneczne wykonujące tańce ludowe reprezentowanego regionu; gawędziarze ludowi; zespoły i soliści folkloru rekonstruowanego oraz zespoły i soliści w kategorii „mistrz-uczeń”.

Gościnnie wystąiła Kompania Męska – laureaci Baszty w kategorii zespoły śpiewacze na 52. Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym n/Wisłą

Jury, które oceniało i kwalifikowało wykonawców na 53. Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, który odbędzie się w 2019 r. w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą to:
Prof. dr hab. Piotr Dahlig – muzykolog, etnograf, profesor nauk humanistycznych, od 2002 profesor Uniwersytetu Warszawskiego, kierownik Katedry Etnomuzykologii w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego.
Grażyna Kuklińska – muzyk, akompaniator, instruktor WOAK w Białymstoku, współprowadzi najmłodsze grupy Zespołu Piesni i Tańca „Kurpie Zielone”
Andrzej Grzybowski – muzyk, akordeonista, pasjonat folkloru, zgłębiający swoją wiedzę dotyczącą tradycji. Kierownik muzyczny kapeli Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone”.
 

 

 

[ powrót ]