X Festiwal im. Łucji Prus

Fotoreportaż z koncertu galowego

Fotoreportaż z recitalu Nuli Stankiewicz i Janusza Strobla

Fotoreportaż z przesłuchań konkursowych


Fotoreportaż z recitalu Piotra Machalicy „Mój ulubiony Młynarski”

Fotoreportaż z koncertu laureatów poprzednich edycji

Muzyka, literatura i talenty sceniczne w jesienny weekend – za nami X Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus "W żółtych płomieniach liści...". W kinie Forum wystąpili jego najlepsi uczestnicy oraz gwiazda festiwalu – Dorota Miśkiewicz.

Ponieważ festiwal im. Łucji Prus to przede wszystkim konkurs – okazja do promocji młodych talentów, w sobotę 6 października, studenci i absolwenci szkół teatralnych, muzycznych i wokalnych zaprezentowali piosenki z repertuaru Łucji Prus oraz utwory znanych i debiutujących autorów piosenki literackiej.

Obecność na tego typu imprezie dla wielu z nich to ogromne doświadczenie.

Festiwal im. Łucji Prus to przede wszystkim wspaniali jurorzy, i duża konkurencja wśród uczestników, bo tutaj naprawdę można się zmierzyć z profesjonalistami. Wracam tu po latach, bo bardzo podoba mi się klimat na samym festiwalu, nie ma tu niezdrowej konkurencji – ocenia Klaudyna Sulima z Dąbrowy Białostockiej. Sceniczny stres pozwala zniwelować po części atmosfera samego festiwalu.

Bardzo dobra współpraca z muzykami, jurorami i organizatorami – to z pewnością atuty imprezy ­– podkreśla Katarzyna Karpacka, która przyjechała na festiwal z Michałowic.

Występy młodych artystów z całego kraju, oceniało jury w składzie: Włodzimierz Nahorny, Cezary Mielko, Anna Stankiewicz, Janusz Strobel i Jan Wołek. Najlepsi zostali zakwalifikowani do koncertu galowego.

W tym roku zaprezentowało się przed nami dwudziestu dwóch wykonawców, w tym dość silna ekipa z naszego województwa. Poziom festiwalu w stosunku do lat ubiegłych był porównywalny, a to co nas cieszy to różnorodność doboru repertuaru – opowiada Cezary Mielko dyrektor WOAK.

W tym roku, główną nagrodę w wysokości 5000 zł przyznano Paulinie Serwatce z Zakroczymia, którą jednocześnie zaproszono z własnym recitalem na XI edycję Festiwalu w 2019 r. Drugie miejsce i nagroda wysokości 4000 zł przypadła Karolinie Lizer z Warszawy, natomiast dwa równorzędne trzecie miejsca oraz nagrodę w wysokości po 2000 zł otrzymali  Nina Larek z Poznania oraz Ewa Łobaczewska z Białegostoku. Nagrodę za interpretację utworu z repertuaru Łucji Prus w wysokości 1000 zł przyznano Karolinie Lizer z Warszawy. Jury przyznało również cztery równorzędne wyróżnienia po 500 zł: Elwirze Kropiewnickiej z Białegostoku, Alicji Szemplińskiej z Ciechanowa, Karolinie Piekarskiej z Andrychowa oraz Kindze Bodzak z Duchowizy k. Zakorczymia.

Co roku swoją nagrodę na festiwalu przyznaje również Związek Artystów Scen Polskich. Joanna Rawik w imieniu ZASP wręczyła nagrodę specjalną za interpretację o szczególnych wartościach artystycznych Alicji Szemplińskiej z Ciechanowa

Nagrody i wyróżnienia finansowe ufundowało Miasto Białystok.

Festiwal zakończył koncert gwiazdy – Doroty Miśkiewicz. W koncercie w Białymstoku wystąpiła z udziałem trzech pianistów reprezentujących trzy muzyczne pokolenia (Włodzimierz Nahorny, Marcin Wasilewski oraz Bogdan Hołownia) oraz Bartoszem Dworak String Quartet.

Podczas festiwalu wystąpili również Piotr Machalica oraz Nula Stankiewicz i Janusz Strobel.

 

 

[ powrót ]