Za nami Ogólnopolska Giełda Projektów

Ponad dwustu gości z całej Polski wzięło udział w ósmej Ogólnopolskiej Giełdzie Projektów organizowanej przez Narodowe Centrum Kultury. To wielkie święto animatorów kultury odbywa się co roku w innym mieście. Tegoroczna edycja zawitała do Białegostoku i była współorganizowana przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury oraz Białostocki Ośrodek Kultury.

Od 17 do 19 listopada uczestnicy – zgodnie z przewodnim hasłem tegorocznej giełdy: „animacja + świętowanie” – przyglądali się działaniom, które odkrywają, kultywują i popularyzują lokalne, regionalne i narodowe dziedzictwo kulturowe i tradycje związane z różnymi rodzajami świąt – religijnych i świeckich, publicznych i rodzinnych. 

Współorganizowanie tak dużego wydarzenia to ogromne wyzwanie, ale wspólnie z NCK-iem i BOK-iem daliśmy radę – śmieje się Elżbieta Półkośnik, koordynator wydarzenia z ramienia WOAK-u. – Cieszymy się, że w końcu giełda odbyła się w naszym mieście, bo z jednej strony przyda nam się wiedza o tym, co się robi w Polsce, a z drugiej – mamy w regionie mnóstwo interesujących działań, którymi warto pochwalić się na zewnątrz.
 
I dlatego trzydniowa impreza rozpoczęła się od nowości – wizyt studyjnych w terenie, w ramach których animatorzy odwiedzili kilka ciekawych miejsc na kulturalnej mapie województwa podlaskiego. Głównym punktem giełdy była, jak co roku, prezentacja dwudziestu projektów – dobrych praktyk wybranych przez komisję oceniającą w otwartym naborze, które tworzą i podtrzymują więzi społeczne przez wspólne świętowanie. W programie znalazły się też  warsztaty, sesje posterowe i stolikowe, czyli proponowane przez organizatorów ciekawe formy na doskonalenie swoich kompetencji i pogłębianie zainteresowań.
 
Udział w Giełdzie Projektów to była fantastyczna przygoda – zapewnia Anna Kulikowska z Miejsko-Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Choroszczy. –  Poznaje się wielu ciekawych ludzi związanych z kulturą z całej Polski, można się zainspirować ich pomysłami i świetnymi projektami. Brałam udział w warsztatach tańców tradycyjnych oraz w spacerze po białostockich nekropoliach. Dzięki temu pogłębiłam swoją wiedzę na temat tak bliskich mi miejsc i podlaskich zakątków.
 
Więcej informacji o tej i poprzednich giełdach można znaleźć na stronie www.nck.pl. 
 
Fotoreportaż:

[ powrót ]