Korowaj - warsztaty obrzędowe

W dniach 16-17 listopada zaprosilismy wszystkich chętnych do Dobrowody na projekt „Korowaj – warsztaty obrzędowe”. Zakładał on odtworzenie fragmentu wesela i związanych z nim zwyczajów: wypiekania tradycyjnego ciasta obrzędowego zwanego korowajem, nauki pieśni korowajnych i tańców tradycyjnych. Wydarzenie odbyło się w świetlicy wiejskiej w Dobrowodzie (gmina Kleszczele).

Podczas warsztatów specjalnych pieśni korowajnych, które poprowadziły lokalne śpiewaczki ludowe z zespołu Dobrowoda, uczestnicy poznali unikalny repertuar wykonywany tylko przy wypieku tego ciasta weselnego. Warsztaty kulinarne powiązane z odtworzeniem obrzędu były z kolei możliwością do poznania tajników receptury oraz wykorzystania poznanego podczas warsztatu śpiewu repertuaru przy pieczeniu korowaja. Warsztaty taneczne stworzyły możliwość poznania dawnych tańców królujących podczas zabaw weselnych. Zwieńczeniem projektu była potańcówka, podczas której uczestnicy mogli wspólnie celebrować odtworzony fragment tradycyjnego wesela. 

Warsztaty pieśni korowajnych – prowadzone przez panie z zespołu śpiewaczego z Dobrowody działającego od ponad 50 lat w tej wsi. To właśnie one są nosicielkami tradycji, ponieważ w latach swojej młodości praktykowały pieśni podczas wesel w swojej okolicy i do dzisiaj mają ten repertuar w swojej pamięci. Skład zespołu: Nina Jawdosiuk (ur. 1942), Walentyna Klimowicz (ur. 1943), Barbara Jakimiuk. 

Warsztaty pieczenia korowaja – prowadzone przez sołtys wsi Dobrowoda: Irenę Jawdosiuk oraz zespół śpiewaczy z Dobrowody. W trakcie warsztatu kulinarnego uczestnicy pod okiem prowadzących własnoręcznie wykonali korowaja, jednocześnie śpiewając pieśni poznane na warsztacie wokalnym. Upieczone ciasto zaprezentowano podczas wieczornej potańcówki. Wypiekami poczęstowano wszystkich uczestników tego wydarzenia.

Warsztaty tańca i potańcówka – poprowadzone przez kapelę tradycyjną. W okolicy niestety nie ma już praktykujących muzykantów starej daty, więc zaproszeni zostaną muzycy, którzy przygotują na ten wieczór tańce i muzykę weselną wykonywaną w tym regionie. 

PROGRAM:

warsztaty pieśni: 16 listopada, godz.17:00-20:00
warsztaty pieczenia korowaja: 17 listopada, godz. 11:00-14:00
potańcówka i warsztaty tańca tradycyjnego: 17 listopada, od godz. 19:00

FOTOREPORTAŻ

 

 

 

[ powrót ]