Trochę Korycina w Białymstoku

Fotoreportaż z wernisażu:


Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprasza na nową wystawę pod nazwą „Odkrywamy Korycin – dokumentacja wartości architektoniczno-kulturowych Gminy Korycin”.

Ekspozycja jest rezultatem trwających kilka miesięcy badań architektoniczno-etnograficznych prowadzonych przez studentów III roku Wydziału Architektury Politechniki Białostockiej. Zebrane prace składają się z serii fotografii obiektów o wartościach kulturowych, rysunków architektonicznych domów, układów i wystrojów wnętrz oraz spisanych fragmentów rozmów z mieszkańcami wsi i ich wspomnień. To wszystko pozwoliło stworzyć artystyczną kompozycję ukazującą ducha tych terenów. 
 
Dziękuję bardzo wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta wystawa powstała, zwłaszcza młodzieży, że zechciała wędrować po naszych stronach i odkrywać rzeczy często przez nas nawet nieodkryte (…), jak architekturę, której cząstki tutaj na ścianach, pięknie zademonstrowane, możemy oglądać. Staramy się, aby tę przeszłość, wreszcie jako niepodlegli, wydobywać jak najmocniej, jak najgłębiej, ażeby przeszłością uczyć się teraźniejszości i przyszłości – mówił podczas wernisażu Mirosław Lech, wójt gminy Korycin.
 
Istotą projektu, prowadzonego pod opieką dr inż. arch. Magdaleny Sulimy i dr. hab. inż. arch. Jarosława Szewczyka, jest przekazanie wiedzy o dziedzictwie kulturowym gminy Korycin, poznanie jej historii, tradycji i przetrwałych tu wartości materialnych i duchowych.

Chcę Wam przede wszystkim pogratulować, bo zrobiliście fantastyczną rzecz (…). Plany co do wystawy są takie, że będzie żywa, że będzie przekazywała dalej tradycje tego, co niedługo będziemy już mogli widzieć tylko na tych zdjęciach (…), ale co może kiedyś na podstawie tej Waszej pracy da się odtworzyć – podkreślał wiceprezydent Białegostoku Adam Musiuk, do niedawna dziekan ds. nauki na Wydziale Architektury PB.
 
Partnerami tegorocznej edycji projektu są: Podlaska Regionalna Organizacja Turystyczna, Wydział Architektury PB, WOAK w Białymstoku, Gmina Korycin oraz Gminny Ośrodek Kultury, Sportu i Turystyki w Korycinie. 

Wystawę można oglądać do 8 lutego w siedzibie WOAK przy ulicy Kilińskiego 8 w Białymstoku. 

[ powrót ]