Wyniki konkursu „Tutaj jestem”

Znamy wyniki dziewiątej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego „Tutaj jestem” organizowanego przez Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku.

Jury po raz kolejny pochyliło się nad tekstami nadesłanymi na konkurs, który powstał z myślą o wszystkich piszących amatorsko i chcących zrealizować swój autorski projekt wydawniczy. Tematyka  była dowolna, jednak organizatorom zależało, by praca nawiązywała do życia na Podlasiu i zawierała akcenty lokalne, dlatego motywem przewodnim od dziewięciu lat są słowa Michała Zabłockiego:

„Tutaj jestem, gdzie byłem
Gdzie się urodziłem
Tu się wychowałem
I tutaj zostałem

Mogłem jechać, wyjechać
I stąd się oddalić
Ale jednak zostałem
Z tymi, co zostali (...)”.

Na tegoroczną edycję wpłynęło 13 projektów wydawniczych 12 autorów. Komisja konkursowa w składzie: Dorota Sokołowska, Krystyna Bezubik, Barbara Popławska i Dominik Sołowiej po zapoznaniu się z siedmioma pracami w kategorii prozy i sześcioma w kategorii poezji, postanowiło nagrodzić pracę pt. „Królewna na złotym wózku” Celiny Zubryckiej z Dobrzyniewa Dużego. Nagrodą w konkursie jest własne wydawnictwo, którego redakcją, oprawą graficzną i przygotowaniem do druku zajmie się Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku oraz sfinansuje druk 300 egzemplarzy książki.
 
Celina Zubrycka – mieszka i pracuje jako nauczyciel wspomagający w Dobrzyniewie Dużym. Z wykształcenia jest nauczycielem języka polskiego, dziennikarzem, oligofrenopedagogiem, bibliotekarzem, a po pracy florystką. Prywatnie żona i matka dwudziestoletniej córki i ośmioletniego syna, właścicielka psa o imieniu Apolonia.

Bardzo się cieszę z otrzymanej nagrody. Jestem szczęśliwa. Ta nagroda to początek pisarskiej drogi. Nie może być lepiej, jeżeli już na starcie spotyka nas sukces
. – powiedziała laureatka. Historia o „Królewnie na złotym wózku” powstała dzięki temu, że pracowałam 2 lata temu jako nauczyciel z dziewczynką na wózku. Jest uroczą osobą o najpiękniejszym uśmiechu na świecie. Wychowuje ją dzielna mama. – wyjaśniła zapytana o inspiracje do napisania zwycięskiej pracy.

Laureatce serdecznie gratulujemy, a pozostałych uczestników zachęcamy do pracy nad tekstami i udziału w kolejnej edycji konkursu.
 
[ powrót ]