Świat w pigułce na POK 2019

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprasza na dwunastą edycję Podlaskiej Oktawy Kultur – najpopularniejszego festiwalu folklorystycznego w naszym województwie!
 
 
POK 2019 w liczbach:
  • Zgłosiły się aż 74 zespoły – festiwal jest bardzo popularny i dobrze oceniany;
  • Wystąpi 22 zespołów z 12 krajów świata;
  • Przyjadą grupy z Polski, Rumunii, Słowacji, Izraela, Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Serbii,  Rosji, Litwy, Bułgarii, oraz po raz pierwszy z  Republiki Tuwy i Hiszpanii.
  • Łącznie na scenie festiwalowej wystąpi ponad 600 artystów.  
  • Główna scena stanie na Rynku Kościuszki, ale zespoły będą koncertować w całym regionie. Chęć zaproszenia grup wyraziły 33 miejscowości – to kolejny rekord! Do grona „oktawowych” gmin dołączają między innymi Nowinka, Piątnica, Kleszczele, Czyżew, Suchowola, Orla, Wigry, Sokole.
 
Selekcja najwartościowszych grup odbywa się wieloetapowo, by finalnie wybrać najlepsze z najlepszych. Decydujący głos ma międzynarodowa rada artystyczna, w której zasiadają przedstawiciele różnych narodowości i kultur.
 Zapraszane zespoły to profesjonaliści, z którymi negocjowane są warunki uczestnictwa lub zespoły amatorskie o wysokich walorach artystycznych, wyłaniane poprzez zgłoszenia. W tym roku propozycję współpracy wyraziło 74. Ostatecznie zakwalifikowane zostały 22 zespoły. Na Podlaską Oktawę Kultur przyjadą z 16 krajów: Polski, Rumunii, Słowacji, Izraela, Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Serbii, Rosji, Litwy, Bułgarii oraz po raz pierwszy z Republiki Tuwy i Hiszpanii. Łącznie na scenie festiwalowej wystąpi 600 artystów.
Główne koncerty Podlaskiej Oktawy Kultur odbywają się w sercu miasta – na placu przy Ratuszu w Białymstoku (Rynek Kościuszki) od środy 24 lipca do niedzieli 28 lipca. Program Podlaskiej Oktawy Kultur układany na każdy z koncertów jest starannie przemyślany, by pokazać różnorodność wielu kultur, jednocześnie mając na uwadze, by zachować płynność i wzajemne uzupełnianie się. Każdy koncert wieńczy występ gwiazdy, czyli najlepszego zespołu dnia.
 
Z propozycją koncertów wartościowych zespołów festiwalu docieramy do wielu podlaskich miejscowości. W tym roku współpracę wyraziły 34 miejscowości – największa liczba do tej pory. Miejsca, które chcą gościć zespoły po raz pierwszy lub po długiej przerwie to: Nowinka, Piątnica, Kleszczele, Czyżew, Suchowola, Orla, Wigry, Sokole – mówi Cezary Mielko dyrektor WOAK-u. – Z roku na rok planujemy ubogacać Podlaską Oktawę Kultur o nowe, dodatkowe działania. Będziemy kontynuować organizację potańcówki festiwalowej we współpracy z białostockim klubem. Odbędzie się ona w piątek, 26 lipca, przy udziale zespołów takich jak Skład Niearchaiczny, Kapela Niwińskich oraz Romoda i Ot-Tuda. Zapraszając grupy, mamy na uwadze, by były one otwarte na prowadzenie warsztatów wokalnych, tanecznych i artystycznych.
 
 

 

[ powrót ]