Świat w pigułce na POK 2019

Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Białymstoku zaprasza na dwunastą edycję Podlaskiej Oktawy Kultur – najpopularniejszego festiwalu folklorystycznego w naszym województwie!
 
POK 2019 w liczbach:
• Zgłosiły się aż 74 zespoły – festiwal jest bardzo popularny i dobrze oceniany.
• Wystąpi 26 zespołów z 16 krajów świata.
• Przyjadą grupy z Polski, Rumunii, Słowacji, Izraela, Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Serbii, Indii, Rosji, Litwy, Bułgarii, oraz po raz pierwszy z Kamerunu, Wielkiej Brytanii, Republiki Tuwy i Hiszpanii.
• Łącznie na scenie festiwalowej wystąpi 673 artystów.  Rekordowo dużo!
• Główna scena stanie na Rynku Kościuszki, ale zespoły będą koncertować w całym regionie. Chęć zaproszenia grup wyraziły 34 miejscowości – to kolejny rekord! Do grona „oktawowych” gmin dołączają między innymi Nowinka, Piątnica, Kleszczele, Czyżew, Suchowola, Orla, Wigry, Sokole.
 
Selekcja najwartościowszych grup odbywa się wieloetapowo, by finalnie wybrać najlepsze z najlepszych. Decydujący głos ma międzynarodowa rada artystyczna, w której zasiadają przedstawiciele różnych narodowości i kultur.
Zapraszane zespoły to profesjonaliści, z którymi negocjowane są warunki uczestnictwa, lub zespoły amatorskie o wysokich walorach artystycznych, wyłaniane poprzez zgłoszenia. W tym roku propozycję współpracy wyraziło 74 grup i zapytania o uczestnictwo wciąż napływają.  Ostatecznie zakwalifikowanych zostało 26 zespołów. Na Podlaską Oktawę Kultur przyjadą z 16 krajów: Polski, Rumunii, Słowacji, Izraela, Ukrainy, Białorusi, Gruzji, Serbii, Indii, Rosji, Litwy, Bułgarii oraz po raz pierwszy z Kamerunu, Wielkiej Brytanii, Republiki Tuwy i Hiszpanii. Łącznie na scenie festiwalowej wystąpi 673 artystów.
 
Główne koncerty Podlaskiej Oktawy Kultur odbywają się w sercu miasta –  na placu przy Ratuszu w Białymstoku (Rynek Kościuszki) – od środy, 24 lipca, do niedzieli, 28 lipca. Program Podlaskiej Oktawy Kultur układany na każdy z koncertów jest starannie przemyślany, by pokazać różnorodność wielu kultur, jednocześnie mając na uwadze, by zachować płynność i wzajemne uzupełnianie się. Każdy koncert wieńczy występ gwiazdy, czyli najlepszego zespołu dnia.
 
Z propozycją koncertów wartościowych zespołów festiwalu docieramy do wielu podlaskich miejscowości. W tym roku współpracę wyraziły 34 miejscowości – największa liczba do tej pory. Miejsca, które chcą gościć zespoły po raz pierwszy lub po długiej przerwie to: Nowinka, Piątnica, Kleszczele, Czyżew, Suchowola, Orla, Wigry, Sokole – mówi Cezary Mielko dyrektor WOAK-u. – Z roku na rok planujemy ubogacać Podlaską Oktawę Kultur o nowe, dodatkowe działania. Będziemy kontynuować organizację potańcówki festiwalowej we współpracy z białostockim klubem. Odbędzie się ona w piątek, 26 lipca, przy udziale zespołów takich jak Skład Niearchaiczny, Kapela Niwińskich oraz Romoda i Ot-Tuda. Zapraszając grupy, mamy na uwadze, by były one otwarte na prowadzenie warsztatów wokalnych, tanecznych i artystycznych.
 
 

 

[ powrót ]