CZY LOKALNOŚĆ JEST CIEKAWA? Wersja II

CZY LOKALNOŚĆ JEST CIEKAWA? Wersja II
(TERMIN: 15.10.2019 r., GODZ. 10:00-16:00)

Warsztat poświęcony pracy z historią lokalną, pamięcią, wspomnieniami i marzeniami (przyszłością), w którym wykorzystane zostaną różne „języki” i strategie sztuki współczesnej. W działaniu poznamy różne metody pracy z lokalną społecznością. „Stragany sztuki” to interaktywne sytuacje realizowane w otwartej przestrzeni zapraszające mieszkańców miejscowości do doświadczenia twórczego. Poprzez różne formy aktywności, realizowane w różnych językach sztuki współczesnej, zachęcają każdego (bez względu na wiek czy wykształcenie) do refleksji o tym, czym jest najbliższe otoczenie, co jest ważne, czym
jest lokalność, jak funkcjonują miejscowe historie, identyfikacja z miejscem i jak sztuka może w tych poszukiwaniach pomóc. Każda sytuacja powinna być tak zaprojektowana, by nawiązywała do lokalności, do „genius loci” i inspirowała do przyjrzenia się jej z uważnością i namysłem. „Stragany sztuki” to stanowiska – blaty – stragany, ustawione w przestrzeni publicznej, na których realizowane są działania twórcze z wszystkimi chętnymi. Podczas warsztatów będziemy projektować i testować różne aktywności, które na takich stanowiskach mogą być realizowane ze społecznością lokalną. Refleksja końcowa: czym dzisiaj się zajmować, o co pytać? 

Janusz Byszewski – niezależny twórca, animator kultury (do 2015 roku), wykładowca, kurator, projektant sytuacji twórczych. Współzałożyciel grupy pARTner (1983–1990); założyciel Laboratorium Edukacji Twórczej CSW ZU (1989–2018). Twórca kilkudziesięciu projektów w Polsce i za granicą, m.in. w Singapurze, Finlandii, Szwecji, Rosji, USA. Dwukrotny stypendysta MKiDN oraz United States Information Agency. Laureat wielu nagród m.in. First Prize III International Colour Design (Stuttgart), Zasłużony dla kultury polskiej, Museum horizon (Szwecja), Srebrny Medal Gloria Artis.

[ powrót ]