Festiwal im. Łucji Prus – program

 

Utalentowana młodzież, znakomite jury, ciekawe recitale – rusza Festiwal Piosenki Literackiej im. Łucji Prus „W żółtych płomieniach liści”. W dniach 4-6 października Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury zaprasza na kulturalny weekend z gwiazdami polskiej estrady.
Organizowany od jedenastu lat festiwal jest okazją do promocji piosenek z dobrą muzyką i dobrym tekstem, a także do odkrywania młodych talentów. Podczas trzech wypełnionych muzyką dni, zakwalifikowani uczestnicy prezentują piosenki z repertuaru Łucji Prus (piosenkarki pochodzącej z Białegostoku) oraz utwory znanych i debiutujących autorów piosenki literackiej.
W swojej pracy Łucja Prus kierowała się dewizą, że piosenka nie może być o niczym i nie może być wykonana byle jak. I tę jej dbałość o wysoki poziom artystyczny i o kulturę słowa doceniali znakomici twórcy, którzy z nią współpracowali. Byli to znakomici kompozytorzy, ale także twórcy tekstów, wśród nich Agnieszka Osiecka – podkreśla dyrektor WOAK Barbara Bojaryn-Kazberuk. – Ideą tego festiwalu jest dbałość o wysoki poziom artystyczny, o jakość polskiej piosenki i o słowo.
Poprzez spotkanie młodych wykonawców z publicznością, która ceni i lubi dobrą muzykę, WOAK chce przywrócić potrzebę śpiewania o rzeczach ważnych i nieprzemijających.Dlatego, rozpoczynający sięw piątek 4 października festiwal otworzy recital wspaniałej, śpiewającej aktorki – Hanny Śleszyńskiej.
Kolejnego dnia, studenci i absolwenci szkół teatralnych, muzycznych i wokalnych wezmą udział w przesłuchaniach konkursowych. Talent to wielka wartość, a promocja tego talentu to nasza, instytucji kultury, powinność i duże wyzwanie – podkreśla koordynator festiwalu Magdalena Kruszyńska-Sosnowska. – Podczas przesłuchań usłyszymy utwory najwybitniejszych twórców, ale także absolutnie premierowe piosenki autorskie, bo także o to w tym wszystkim chodzi by stwierdzić, że ta piosenka nie ginie, a młodzi twórcy próbują swoich sił w tym trudnym, ale chyba najpiękniejszym gatunku piosenki literackiej.

W tegorocznej edycji o zwycięstwo zawalczy 22 młodych wykonawców, w tym również silna ekipa – aż 6 osób z województwa podlaskiego.  Występy oceni profesjonalne jury w składzie: Włodzimierz Nahorny, Anna Stankiewicz, Janusz Strobel i Jan Wołek. Konkursowy dzień o godz. 20:00 zakończy wieczorny recital znakomitego twórcy Piotra Bukartyka.
W niedzielę, 6 października, o godz. 17:00, odbędzie się zakończenie festiwalu i koncert galowy z udziałem laureatów tegorocznej edycji oraz poprzednich: 9. edycji – Izabeli Szafrańskiej oraz 10. edycji – Pauliny Serwatki . Zwieńczeniem całego festiwalu będzie koncert „Punkt widzenia” w wykonaniu pierwszej damy polskiej piosenki  – Ireny Santor, który rozpocznie się o godz. 19:00.

Festiwal odbywa się pod honorowym patronatem Związku Artystów Scen Polskich, Marszałka Województwa Podlaskiego oraz Opery i Filharmonii Podlaskiej.
Dofinansowano ze środków finansowych Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego oraz przy udziale środków finansowych z budżetu Miasta Białegostoku.

Fotoreportaż z konferencji prasowej:

Informacji na temat festiwalu udzielają koordynatorzy: 
Magdalena Kruszyńska-Sosnowska, Marta Szałkiewicz
tel. 85 740-37-25
festiwal.lucjiprus@woak.bialystok.pl
m.kruszynska@woak.bialystok.pl


Program 11. Festiwalu Piosenki Literackiej im. Łucji Prus
„W żółtych płomieniach liści”

4.10 (piątek) – Spodki WOAK w Białymstoku, ul. św. Rocha 14
20.00 – recital Hanny Śleszyńskiej
Bilety: 25 zł przedsprzedaż, 35 zł w dniu koncertu

5.10 (sobota) – Spodki WOAK w Białymstoku, ul. św. Rocha 14
12.00 – Przesłuchania Konkursowe (wstęp wolny)
20.00 – recital Piotra Bukartyka
Bilety: 25 zł przedsprzedaż, 35 zł w dniu koncertu

6.10 (niedziela) – Kino Forum BOK, ul.Legionowa 5
17.00 – Koncert Galowy z udziałem laureatów 11. edycji, laureatki 9. edycji Izabeli Szafrańskiej oraz laureatki 10. edycji Pauliny Serwatki 
godz. 19.00 – recital Ireny Santor „Punkt widzenia”
Bilety: 60 zł przedsprzedaż, 70 zł w dniu koncertu


KARNETY na wszystkie wydarzenia kosztują 100 zł
Sprzedaż biletów od 23 września w siedzibach: WOAK, ul. Kilińskiego 8, pok. nr 22 oraz WOAK Spodki, ul. św. Rocha 14
w godzinach 8:00-15:00, a także bezpośrednio przed koncertami.

Dla posiadaczy Ogólnopolskiej Karty Dużej Rodziny (KDR) 10% zniżki


Irena Santor

Jako gwiazda koncertu galowego XI Festiwalu im. Łucji Prus wystąpi niekwestionowana Pierwsza Dama Polskiej Piosenki – Irena Santor. Uwielbiana przez kolejne pokolenia słuchaczy artystka zaprezentuje koncert „Punkt widzenia”. W programie usłyszymy znane i lubiane przeboje, piosenki z okrytej platyną płyty „Kręci mnie ten świat” oraz najnowszej płyty „Punkt widzenia”, która entuzjastycznie przyjęta przez recenzentów, zdobyła także serce i uznanie publiczności.
Nie sposób wyliczyć wybitnych osiągnięć, które składają się na trwającą od kilku dekad karierę artystki. Irena Santor nagrała ponad tysiąc piosenek, z których wiele stało się niezapomnianymi przebojami jak np. „Tych lat nie odda nikt”, „Powrócisz tu”, „Już nie ma dzikich plaż”, „Embarras”. Kryształowo czysty głos i wyjątkowa muzykalność oraz kunszt interpretacyjny czynią z niej Artystkę wielkiego formatu – ponadczasową. Znają ją wszyscy, w każdym wieku a jej piosenki są wciąż aktualne i nadal brzmią z tą samą ogromną siłą.
Irena Santor wystąpi z towarzyszeniem zespołu muzycznego w składzie: Mariusz Dubrawski – fortepian, Wojciech Ruciński – kontrabas, Grzegorz Poliszak – perkusja.


Hanna Śleszyńska
Wojciech Kaleta - fortepian

Recital to estradowa prezentacja wizerunku muzycznego Hanny Śleszyńskiej, która jest nie tylko znakomitą aktorką, ale również znakomitą wokalistką, laureatką I nagrody XIII-go Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu. 
Usłyszymy filmowe przeboje z repertuaru Lizy Minnelli – „New York, New York” oraz „Mein Herr”, z musicalu Chicago – utwór „Mama Morton (When You’re Good to Mama)”, czyli wielkie hity musicalowe śpiewane po polsku w polskiej adaptacji. Także piosenki ze spektaklu „Criminale Tango”, Porucznik Ola”, „Portofino” oraz song Brechta – „Pieśń o żuciu gumy”, piosenkę liryczną „Mężczyzna na lotni” z tekstem Adama Nowaka, „O tych, co się za pewnie poczuli” z tekstem Wojciecha Młynarskiego, „Wszystko się chwieje” W. Korcza z tekstem Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, „Grande valse frotté” Jonasza Kofty – pastisz „Grande Valse Brillante” Ewy Demarczyk. Ponadto usłyszymy humorystyczne teksty Waligórskiego „Kariera Marysi” i „Ballada ćwiczebna na tempo i dykcję”, a także: „Windą do nieba” zespołu Dwa plus jeden, „Troszeczkę słońca” (ABI Giezynt).


Piotr Bukartyk
Krzysztof Kawałko - gitaraPiotr Bukartyk jest obecny na polskiej scenie muzycznej od ponad 30 lat. Jego twórczość jest opowieścią o codziennym życiu, prozaicznych sytuacjach, które nas spotykają, ale i też trochę o miłości. 
Po ogromnym sukcesie ostatniego albumu „Kup Sobie Psa”, Piotr Bukartyk powraca z nową płytą „O zgubnym wpływie wyższych uczuć”. O swoim nowym dziele mówi tak: „Mówiąc najprościej, to, co wokół nas, żenuje mnie ostatnio i zniesmacza, dlatego zdecydowałem się na płytę o tym, co w środku. Piosenki są tu na ogół dość długie, bo nigdzie mi się nie spieszy, bo co nagle to po diable, bo to rozmowa przy kawie, a nie wiec wyborczy. O polityce zresztą napomykam tu tylko raz, by dać wyraz właśnie zniesmaczeniu. A pomyśleć, że gdy byłem mały salutowałem samolotom, kochałem defilady i chętnie machałem chorągiewką czy balonikiem. Może to naturalne, że z czasem zamykamy się w sobie? Naprawdę sporo się tam dzieje i warto się temu poprzyglądać, na przykład słuchając tej płyty.”
Na co dzień związany z PR Trójka, gdzie od wielu lat współpracuje z Wojciechem Mannem.
Jego koncert, to doskonała kompilacja piosenek i zabawnych anegdot nawiązujących do codziennego życia czy historii związanych z prezentowanym utworem muzycznym.


Jury:
Włodzimierz Nahorny – muzyk jazzowy, pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer
Nula Stankiewicz – wokalistka, logopeda
Janusz Strobel – kompozytor, gitarzysta
Jan Wołek – poeta, pisarz, bard, malarz, karykaturzysta

Reżyseria, prowadzenie koncertów:

Piotr Bogusław Jędrzejczak – reżyser teatralny, kulturoznawca, teatrolog

Band festiwalu:
Piotr Matuszczyk – aranżacja, fortepian, kierownictwo
Wiesław Wysocki – saksofon
Mirosław Wiśniewski – gitara basowa
Paweł Twardoch – perkusja

Koordynatorzy projektu:
Magdalena Kruszyńska-Sosnowska, Marta Szałkiewicz – Dział Muzyczno-Teatralny WOAK w Białymstoku


więcej informacji na stronie
www.woak.bialystok.pl/lucja 

[ powrót ]